Hírek



2024. 10. 28.
Október 23-án együtt emlékezett Komárom

Komáromban, több helyszínen is megemlékeztek október 23-án, az 1956-os Forradalom és Szabadságharc hőseiről.

(Együtt emlékezett Komárom az 1956-os Forradalom és Szabadságharc hőseire. Fotó: Radics Gábor)

A múltidézés, 9.00 órakor kezdődött a szőnyi városrészben, ahol Zsédenyiné Horváth Krisztina, önkormányzati képviselő ünnepi beszédében hangsúlyozta: a pesti srácok 56-ban világtörténelemet írtak, melyre büszkének kell lennünk. Nagy Kincső Bíborka szavalatát követően megkoszorúzták a hősök emlékművét, melyet a Duna Népdalkör összeállítása tett meghittebbé és ünnepélyesebbé.

A városvezetés és a helyi intézmények ezt követően néma főhajtás mellett tették le az
emlékezés virágait a Lengyár udvarán található kopjafánál, majd együtt vonultak át a 10.00
órakor kezdődő ünnepélyes tiszteletadásra.

A Komáromi Katolikus Kórus közreműködésével, a Himnusz eléneklését követően, Illyés Gyula: Egy mondtat a zsarnokságról című versének sorait Molnár Xénia és Olasz István, a Komáromi Jókai Színház színművészei tolmácsolták, majd Turi Ádám, önkormányzati képviselő osztotta meg ünnepi gondolatait a közönséggel. A szónok, az 56-os pesti események mellett a komáromi történéseket is felidézte, valamint hangsúlyozta, hogy a forradalom és szabadságharc résztvevői olyan példaképek, akiknek emléke a mindennapokban is jelen kellene hogy legyen és nem csak az október 23-i megemlékezésen kellene felidézni tetteiket.

- Legyünk reálisak! Az 56-os forradalom, a legtöbb mai fiatal számára csupán egy szabadnapot jelent, amikor nem kell iskolába menni. Sokaknak egy munkaszüneti napot, melyen dolgozgathatunk kicsit még a kertben, vagy elmehetnek kirándulni. Tisztában kell lennünk ugyanakkor azzal, hogy Ács Lajos és társai azért adták életüket, hogy mindezek megvalósulhassanak rettegés, félelem és szorongás nélkül. Az ő áldozatuk híján, egyikünk
sem élhetne ma szabadon
– hangsúlyozta az ifjúsági tanácsnok.

Az ünnepi műsorban Gál László, Latinovits-díjas versmondó, szemtanúk visszaemlékezéseiből idézve, Kalapács József Csepel Örökség-díjas rockzenész, színész pedig megzenésített versekkel emelte a rendezvény méltóságát. Az 56-os emlékmű lábát hamarosan nemzetiszínű szalagokkal átkötött koszorúk és mécsesek borították be, jelképezve Észak-, és Dél-Komárom Önkormányzatainak, intézményeinek, szervezeteinek és az együttérző komáromiak tiszteletét.

Az emlékező közösség ezt követően Csémi Máté és Ács Lajos, Komárom 56-os mártírjainak
emléktáblájánál, Janovszky Csenge népdalénekes
közreműködése alatt is lerótta tiszteletét.

(Forrás: KTV/Városmarketing Kft. G.L.)