Hírek



2024. 09. 16.
A korabeli bordélyházakról hallhattak pikáns történeteket a könyvtárban

Egy igazán nem mindennapi előadásra került sor szeptember 11-én a Jókai Mór Városi Könyvtárban. A Komáromiak Komáromról Komáromiaknak című rendezvénysorozat vendége ezúttal Számadó Emese, a Klapka György Múzeum igazgatója volt, aki A komáromi kéjelgési ügy című prezentációt mutatta be a közönségnek.

Az előadáson elhangzott többek közt az is, hogy városunk környékén, a római korban már valószínűleg felütötte fejét a prostitúció, s bár a Brigetio katonaváros feltárása során mindezidáig nem találtak bordélyházra utaló nyomokat, a régészek úgy vélik, hogy a római légiósok minden bizonnyal igényelték és felkeresték az örömlányokat.

-A kéjnők tevékenységeit szigorú, helyi szabályrendeletek kötötték, melyek közül az első ilyen dokumentum 1867-ben született Budán – mutatott rá az elődadó, aki hozzátette: a 19. századi levéltári feljegyzéseket kutatva bukkantak rá olyan információkra, melyek szerint Észak és Dél-Komárom területén mintegy 10-12 bordélyház működött.

A komáromi regulák előírták, hogy ezek az intézmények hol és milyen módon működhetnek, például hogy amennyiben a működtető nő be kellett hogy töltse a harmincadik életévét, az alkalmazásban lévő hölgyeknek legalább 17 évesnek kellett lenniük, illetve amit nagyon szigorúan szabályoztak, hogy a kéjhölgyeket a vezetőnek minden nap, a tiszti orvosnak pedig hetente kétszer meg kellett vizsgálnia.

A jövőben, az Endresz Csoport által szervezett rendezvénysorozat tovább folytatódik és ősszel újabb érdekes és izgalmas tematikában hallhatnak előadást az érdeklődők.

(Forrás: KTV/Városmarketing Kft. G.L.)