2024. 06. 11. 104 év, 104 fáklya - több megemlékezést is tartottunk a nemzeti együttműködés napján
Együtt emlékezett Észak- és Dél- Komárom június 4-én, a trianoni békediktátum 104. évfordulóján, a nemzeti összetartozás napján. A tömeg a történelmi városrészből, fáklyákkal vonult át az Erzsébet hídon keresztül Dél-Komáromba.
(FOTÓ: Forró Krisztián, a felvidéki, Magyar Szövetség Pártjának elnöke, dr. Molnár Attila városunk polgármestere és Vajda Bence alpolgármester a koszorúzáson)
- Az 1920-ban aláírt békediktátum, a magyar történelem leggyászosabb napja volt, amelyről minden évben megemlékezünk. Tesszük ezt abban a tudatban, hogy amit mesterséges úton szétválasztanak, mint ahogyan azt Komárommal is tették, az idők során, a természet rendje szerint az újra össze fog forrni – hangsúlyozta Arlett Tamás, az Endresz Csoport vezetője, a rendezvény egyik főszervezője.
Arlett Tamástól azt is megtudtuk, hogy az első megemlékezést 2006-ban tartották, amikor még csak a Duna-parton, a töltésen gyűltek össze, majd az évek során kialakult, ez a Kárpát-medencében egyedülálló rendezvény, mikor is a csendes megemlékezők együtt mennek át a trianoni határon.
Az észak-komáromi református templomban tartott istentisztelet után a megemlékezés a Trianon-emlékműnél folytatódott, majd a Jókai utcából, elindult a fáklyás menet, Dél-Komárom felé.
Az Erzsébet híd lábánál, a Trianoni lélekharangot dr. Molnár Attila, Dél-Komárom polgármestere és Vajda Bence alpolgármester kongatta meg, majd a résztvevők, koszorút helyeztek el a Turul-emlékműnél.
Az I. világháborús emlékműnél Gál László, Latinovits-díjas versmondó, Somogyváry Gyula: Magyar miatyánk 1919-ben című versét adta elő, majd Forró Krisztián, a felvidéki, Magyar Szövetség Pártjának elnöke mondott beszédet.
A koszorúzás során, Nátek Eszter, népdalénekes közreműködésével helyezték el a megjelentek az emlékezés virágait és mécseseit.
Kapcsolódó hír, hogy több, mint hatvan középiskolás énekelte együtt a Csillagerődben, a nemzeti összetartozás napján, Szarka Tamás: Kézfogás című dalát, amely azóta a nap himnuszává vált.
A Kossuth-díjas énekes, előadóművész 2022- óta közös táncolásra és éneklésre hívja a világ magyarságát, amely programhoz a Jókai Mór Gimnázium immár harmadik alkalommal csatlakozott.
- A dalt első alkalommal 2022-ben, az Erzsébet hídon énekeltük el a Duna felett, Szarka Tamással és észak-komáromi diákokkal közösen, a híd közepén. Az alkalom felemelő és megható pillanatokat hozott mindannyiunk számára. Az idei évben a Csillagerődben, Gyökér Orsolya tanárnő vezénylésével, iskolánk énekkara adta elő a szerzeményt – mondta el Udvardyné dr. Mühlenkampf Erika, a gimnázium igazgatója.
Az intézményvezető hozzátette: a határmenti régió egyik középiskolájaként, küldetésüknek érzik, hogy a határon túli magyarokkal való kapcsolatokat ápolják, fenntartsák és erősítsék.
Az idei produkcióban a gimnázium 7-dik, 8-dik, 9-dik és 10-dik osztályos tanulói vettek részt, amelyet az iskolai megemlékezésen is levetítettek a diákoknak.
Szintén a nemzeti összetartozás napja alkalmából a Komáromi Kulturális Nonprofit Kft. szervezésében valósult meg a „Híd, ami összeköt” elnevezésű fotókiállítás, amelynek a Generációk Háza ad otthont. A rendezvényen a MOLAJ Fotóstúdió, és a Helios Fotoklub tagjainak alkotásai tekinthetők meg.
(FOTÓ: A Híd, ami összeköt című kiállítás két héten át tekinthető meg a Generációk Házában)
Nem véletlen, hogy a megnyitót erre a napra tették, hiszen a két csapat, közel ötven éves, határon átnyúló barátságot ápol egymással.
Holop Ferenc, a Helios Fotóklub vezetője elmondta, hogy a rendezvény tematikáját az adta, hogy a felvidéki oldalról az észak-komáromiak, az anyaország oldaláról pedig a dél-komáromiak fotózzák a Dunát.
- Mivel kapcsolatokról, kapcsokról, barátságokról van szó, elsősorban a hidakat kerestük fel és fotóztuk, hiszen ezek kötnek össze bennünket, az Ipoytól, Dunakilitiig – mutatott rá Németh János, a MOLAJ Fotóstúdió elnöke.
Holop Ferenc mellett Oroszlámos György, a MOLAJI Fotóstúdió egyik alaptó tagja is felidézte a múltat, majd Janovszki Csenge népdalénekes, és Gál László, Latinovits-díjas versmondó közreműködésével nyílt meg a tárlat, amely egy hónapon át tekinthető meg a Generációk Házában, hétköznap 8 és 17 óra közt, valamint szombati napokon, 9 és 12 óra közt.
A trianoni békediktátum 104. évfordulója alkalmából irodalmi estet is szerveztek a Városháza dísztermében. A magyar nyelv szépségének témájában Dráfi Mátyás Kossuth- és Jászai Mari díjas,érdemes művész előadását hallgathatták az érdeklődők.
(FOTÓ: Hatalmas érdeklődés kísérte Dráfi Mátyás irodalmi estjét)