Hírek



2024. 04. 19.
A Felvidékről kitelepítettekre emlékeztünk

A deportált magyar családokra és a közelmúltban elhunyt Nemes Andrásnéra, Komárom Város Díszpolgárára, a Felvidékről kitelepítettek ügyének egyik legjelentősebb képviselőjére emlékezett városunk április 12-én, a Monostori Erődben.

(FOTÓ: Dr. Molnár Attila polgármester és Vizeli Csaba, a Monostori Erőd Nonprofit Kft. ügyvezetője helyezik el a megemlékezés virágait)

Az Országgyűlés Igazságügyi Bizottságának kihelyezett ünnepi ülését követően, a Kitelepítettek emlékműve alatt Hajnal Dóra, a Komáromi Kulturális Kft. ügyvezetője köszöntötte az egybegyűlteket. Beszédében felidézte, hogy a Magyar Országgyűlés 2012-ben dr. Molnár Attila, Komárom város polgármesterének, akkor még regnáló országgyűlési képviselőnek a javaslata alapján április 12-ét, a Felvidékről kitelepítettek emléknapjává nyilvánítja

Czunyiné dr. Bertalan Judit, térségünk országgyűlési képviselője, kormánybiztos a nemrégiben tragikus hirtelenséggel elhunyt Nemes Andrásnéról, a Kecskés László Társaság elnökéről emlékezett meg, aki oroszlánrészt vállalt a Felvidékről kitelepítettek hagyatékának megőrzésében és továbbadásában.

Vejkey Imre, az Országgyűlés Igazságügyi Bizottságának elnöke kiemelte: a Benes dekrétumok miatt magyarok százezrei élték át a jogtiprás és a meghurcoltatás szörnyűségeit.

- A magyar nemzet ezer év alatt megtanulta, hogy a szabadságról és a hazáról nem elég csupán beszélni! A szabadságért és a hazáért harcolni kell, és munkálkodni a békés hétköznapokban is – fogalmazott beszédében az elnök.

A megemlékezésen közreműködött Csengery Attila és Kuczmann Ágnes, a Magyarock Dalszínház színművészei, valamint Gál László, Latinovits-díjas versmondó, majd ki-ki elhelyezte az emlékezés koszorúit az emlékmű lábánál.

A Felvidékről kitelepítettek emléknapját minden év április 12-én tartják a magyar Országgyűlés 86/2012. (XII. 7.) OGY határozata alapján.

Azért ezt a dátumot választották, mert 1947-ben ezen a napon kezdődött a szlovákiai magyar lakosság Felvidékről való kitelepítése. A szlovák-magyar lakosságcsere-egyezményt 1946. február 27-én írták alá Budapesten, és május 14-én fogadta el a Parlament. A kitelepítetteket szállító első vasúti szerelvény 1947. április 12-én indult el a Felvidékről, és 1949. június 5-ig több mint 76 ezer embert szállítottak át Magyarországra.

Az emléknap tisztelgés „a Beneš-dekrétumok következtében a Csehszlovák Köztársaságból kizárt, Magyarországra telepített mintegy százezres magyarság” előtt, „akik az állampolgárságuktól, közösségüktől, vagyonuktól megfosztva, szülőföldjükről elűzve kemény akarással otthont teremtettek maguknak”.