Városunkban az elmúlt napokban több helyszínen is megemlékeztünk a Don-kayarban 1942-ben hősi halált halt honvédekről.
(FOTÓ: Vajda Bence alpolgármester és Molnárné dr. Taár Izabella, a járási hivatal vezetője koszorúznak)
„Ez volt a revízió ára”- hangzott el a történelmi summázat, a doni katasztrófa 81. évfordulóján a Monostori Erődbentarott megemlékezésen. Az eseményt a Komáromi Erődök Barátainak Egyesülete szervezte. Az alkalmon Vajda Bence alpolgármester és Dombay Gábor önkormányzati képviselő mellett tiszteletét tette Molnárné dr. Taár Izabella, a járási hivatal vezetője is.
A tragédia korszakát Oláh Kálmán,Pro Urbe díjas középiskolai magyar-történelem szakos tanár idézte fel, aki röviden összefoglalta az áttörés napjait és annak következményeit.
(FOTÓ: A megemlékezésen előadást tartott Oláh Kálmán, Pro Urbe díjas középiskolai magyar-történelem szakos tanár is)
- A magyar hadsereg, megfelelő fegyverrel nem volt felszerelve. Egyedül hősiességgel. Ez volt a revízió ára – emelte ki Oláh Kálmán.
Bálint Ferenc hadtörténész, történelmi előadásában rámutatott, hogy a magyar katonák közel ezer kilométert tettek meg a Don-kanyarig, miután a vonatról leszálltak.
- A magyar hadsereg, bár elérte a Don folyót, a teljes rájuk bízott 200 kilométeres szakaszt képtelenek voltak az ellenőrzésük alá vonni – magyarázta a történész.
A rendezvényen versekkel és katonadalokkal közreműködött Gál László, Latinovits-díjas versmondó, valamint a Duna Népdalkör.
A megemlékezés végén a résztvevők Benyó Andor trombitajátéka alatt, a Kempelen Farkas Képesség és Tehetségfejlesztő Alapítványi Gimnázium, Szakgimnázium, Szakközépiskola és Kollégium kadétjai és a Koppánymonostori Történelmi Hagyományőrző Egyesület katonai hagyományőreinek koszorújában, főhajtás mellett helyezték el az emlékezés virágait.
A doni katasztrófa áldozatainak emlékére január 13-án, egy 10 és egy 20 kilóméteres emléktúrát szervezett az Endresz Csoport, melyre szép számban jelentkeztek a résztvevők.
(FOTÓ: Ez évben is közel félszázan vettek részt az Endresz Csoport emléktúráján)
- A II. Magyar Hadsereg egy része, a 22. és az 55. komáromi gyalogezred ezen a napon indult el a Don-kanyar felé, melynek nagy részét észak- és dél-komáromi és a város környéki katonák tették ki – mutatott rá Arlett Tamás, az Endresz Csoport elnöke.
A túrán ezúttal is részt vettek a Kempelen Farkas Képesség és Tehetségfejlesztő Alapítványi Gimnázium, Szakgimnázium, Szakközépiskola és Kollégium kadétjai.
A résztvevők, a túra során a résztvevők ellátogattak a Duna-part egyes részeire és a Monostori Erődbe is.
A Koppánymonostori Történelmi Hagyományőrző Egyesület, a doni katasztrófa 81. évfordulóján hadibemutatót tartott a Monostori Erődben.
(FOTÓ: Az Urivi-áttörést idéztek fel a Monostori Erődben idén első alkalommal rendezett hadijátékon)
Botló Krisztián, katonai hagyományőr elmondta, hogy a résztvevők révén, az Urivi-áttörés pillanatait idézték fel.
- A bemutató fő célja az volt, hogy fenntartsuk a II. Magyar Hadsereg emlékét, bemutassuk hőstetteiket, megőrizzük állhatatosságukat és a haza iránt tanúsított hűséget – foglalta össze röviden a hagyományőr.
A nap folyamán a látogatók testközelből ismerkedhettek meg második világháborús fegyverekkel és a kor katonai ruházatával, felszerelésével.
A megemlékezés-sorozat zárásaként kiállításmegnyitóra került sor.
Az Endresz Csoport és a Kempelen Középiskola és Kollégium a Doni áttörés 81. évfordulója alkalmából A magyar 2. hadsereg doni katasztrófája című kiállításra és előadásra várta az érdeklődőket január 17-én, a középiskola aulájába.
Berdó Gábor Károly ny. honvéd százados, a Doni Bajtársi és Kegyeleti Szövetség Székesfehérvári Egyesület elnöke és Lévai Miklós ny. alezredes, a Honvéd Hagyományőrző Egyesület Fejér Vármegyei szervezet elnöke előadása mellett, Botló Krisztián és Szőnyeg Artúr kiállítását is láthatta a nagyszámú érdeklődő.
A Magyar 2. hadsereg (Magyar Királyi 2. honvéd hadsereg) a Magyar Királyi Honvédségnek az 1941/1942-ben érvényes hadrendben nem szereplő alakulata volt, amelyet 1942-ben állítottak fel, és a keleti hadszíntérre küldték harcolni. A hadsereg 1943 januárjában a Voronyezs körzetében vívott harcok során rendkívül súlyos, megsemmisítő veszteségeket szenvedett. A Don-kanyarban vívott harcok a magyar hadtörténelem legszomorúbb fejezetei közé tartoznak: a megfelelő fegyverzet és felszerelés nélkül kiküldött, lehetetlen feladattal megbízott honvédek ezrei szenvedtek, és vesztek oda a -40 fokos orosz télben. A Főparancsnokság és az ország vezetésének mozgástere a katasztrófa elkerülésére teljesen beszűkült.