2023. 12. 06. Brüsszelben képviselte hazánk legnagyobb ifjúsági szervezeteit Turi Ádám
Az Erasmus + program körüli vitás kérdések megnyugtató rendezéséért idén ősszel közös aláírásgyűjtést indított a Nemzeti Ifjúsági Tanács, a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája, a Doktoranduszok Országos Szövetsége és a Felsőoktatási Kollégiumok Országos Szövetége. A petíciót már több ezren írták alá.
(FOTÓ: Turi Ádám, a Nemzeti Ifjúsági Tanács alelnöke Brüsszelben sikerrel képviselte a magyar hallgatók ügyét)
Amint azt Turi Ádámtól, a Nemzeti Ifjúsági Tanács alelnökétől megtudtuk: veszélybe került a modellváltó egyetemek hallgatói számára, a 2024 őszén induló Erasmus + programban való részvételi lehetőség, ezért a négy magyar diákszervezet az Európai Parlamenthez fordult az ügy orvoslása érdekében.
Turi Ádám szerint nem szabad hagyni, hogy az Európai Unió és a Magyar Kormány között kialakult politikai vitának a fiatal főiskolai és egyetemi hallgatók legyenek a kárvallottjai, ezért a legnagyobb hazai ifjúsági szervezetek egységes álláspontra helyezkedtek.
- Petíciónkat többezer fiatal írta alá, melyet benyújtottunk az Európai Unió Petíciós Bizottságának, majd szeptember 20-án egy meghallgatáson vehettem részt Brüsszelben, ahol felszólalhattam az általam képviselt szervezetek ügyében – mondta el az alelnök.
Amint kiderült, a befektetett munka nem volt hiábavaló, hiszen az Európa Parlament mindegyik frakciója kivétel nélkül megszavazta, hogy a petíció továbbra is maradjon nyitva, így hamarosan megérkezhet a válasz is a kérelem elbírálásával kapcsolatban.
- A kampányt és az aláírásgyűjtést mindaddig folytatni fogjuk, míg ennek a 182 ezer érintett hallgatónak az ügye nem oldódik meg – hangsúlyozta Turi Ádám.
A november 23-i határidőig nem érkezett megállapodás, azonban ezen a napon Hankó Balázs államtitkár bejelentette: 2024-ben egy új nemzetközi mobilitási programot indítanak, melynek köszönhetően egy 10 milliárd forintos kerettel, mintegy 8.000 diáknak, kutatónak és oktatónak biztosítanak csereprogramot.