Hírek



2023. 11. 15.
Érdekfeszítő előadást tartottak a könyvtárban a komáromi szekeresgazdákról

Újabb állomásához  érkezett az Endresz Csoport égisze alatt szervezett Komáromiak Komáromiaknak Komáromról elnevezésű előadássorozat, ahol ezúttal Lengyel Ákos történész, a Komáromi Szekeresgazdák Hagyományőrző Egyesületének elnökségi tagja tartott előadást.

A Komáromi szekeresgazdák, a város nagyra becsült tagjai című előadásnak november 11-én, a Jókai Mór Városi Könyvtár adott otthont.

(FOTÓ: Komáromi szekeresgazdák tisztelgése a Jókai centenáriumon)

Lengyel Ákostól számos érdekességet megtudhatott a hallgatóság a szekeresgazdák munkájáról, az általuk alapított bandériumról, a viseletükről, sőt, még házasságkötési szokásaikról is. 

- Szeretném a lehető legszélesebb körben bemutatni a komáromi szekeresgazdák hagyatékát, és célom, hogy a fiatal leszármazottakkal is megismertessem felmenőik történetét – foglalta össze röviden a történész. 

Kik voltak a szekeresgazdák?

A gazdák Komárom város őslakosai közé tartoztak. Megközelítőleg 250 éve szekeresgazdáknak nevezték őket. Munkájukkal, szervezettségükkel és életmódjukkal messze földön nagy hírnévre tettek szert, és kivívták a város társadalmának tiszteletét. A komáromi gazdatársadalom volt a helyi református keresztyénség magja és erőssége. Mint tiszta, keverék nélküli, magyarfajta, nemzeti szempontból is azon elemhez tartozott, amely a tiszta, egészséges, befolyásmentes nemzeti gondolkodásnak volt a letéteményese ezen a vidéken. A kisgazda jellegű komáromi szekeresgazdák szintén magukon hordozták a magyar kisgazda-társadalom patinás, nemes vonását, amely a magyar kisgazdát annyira érdekessé, egyénivé és kiemelkedővé tette. A komáromi szekeresgazdák múltjában, életmódjában annyi érdekes és nagyszerű vonást lehet felfedezni mind társadalmi, mind vallási szempontból, hogy méltán javasolható a nemzeti értékek közé.

A komáromi szekeresgazdák díszruhája egyedi és páratlan volt. A sötétkék posztóból készített magyaros, szinte egyenruhaszerű öltözet csak a gazdag díszítésben különbözött. A nadrágot, dolmányt és mentéi elöl gazdag vitézkötés díszítette. A kucsma, a mente gallérja és szegélyzésé asztrahánprémből készült. A komáromi ötvösök által készített gyönyörű ezüstgombok és ezüst menteláncok tették teljessé a festői szépségű ruhákat. Az utódok a mai napig büszkén őrizik a még fellelhető ruhadarabokat, menteláncokat és ezüstgombokat.

A szekeresgazda lovasbandérium tagjai díszes egyenruhájukban és katonás megjelenésükkel figyelemreméltó színfoltjai voltak bármilyen helyi, vagy országos rendezvénynek. Jelesebb egyházi megmozdulás és nemzeti esemény Komáromban minden alkalommal számított a szekeresgazdák bandériumára. Országos rendezvényeken városi bandériumként képviselték Komárom városát.

A komáromi szekeresgazdák ünnepi viselete és lovas bandériuma különlegesen szép és egyedi színfoltja volt a városnak, ezért nem szabad, hogy feledésbe merüljön. Ezért a Komáromi Szekeresgazda Hagyományőrző Egyesület célul tűzte ki ezen értékek és hagyományok őrzését, ápolását és köztudatban tartását.