Hírek



2023. 10. 24.
Az 1956-os forradalom és szabadságharc hőseire emlékeztünk városunkban

Komáromban október 23-án délelőtt a szőnyi városrészben, a Hősök terén, koszorúzással kezdődött a megemlékezés 1956 hősei és a szabadságért vívott küzdelmük előtt, majd a tisztelet virágait a Lengyári kopjafánál helyezte el a városvezetés.

(FOTÓ: Dr. Molnár Attila polgármester, Czunyiné dr. Bertalan Judit, országgyűlési képviselő, kormánybiztos és Turi Ádám, a Nemzeti Ifjúsági Tanács alelnöke koszorúznak.)

Az ünnepi program az 1956-os szobornál folytatódott. Közreműködtek: Molnár Xénia, a Komáromi Jókai Színház színésze, Kovács Koppány énekes, a Rómeó Vérzik zenekar frontembere, Gál László Latinovits-díjas versmondó, Oláh Kálmán Pro Urbe-díjas tanár, Jastyúr Zsóka népdalénekes.

Ünnepi beszédet Czunyiné dr. Bertalan Judit országgyűlési képviselő, kormánybiztos mondott. „A hűség, döntés kérdése. A haza melletti hűség, nem valami romantikus, érzelmes viszonyulás csupán. A hazaszeretet hűség a hazához, a magyarsághoz, a nemzethez, megmaradásunkhoz, döntés kérdése. Nem is lehet más. Albert Camust idézve Czunyiné dr. Bertalan Judit hangsúlyozta, az 56-os forradalom mindenkié, mindannyiunk öröksége. A szabadságharcosok vére által megszületett szabadság, mindnyájunk örökége, mert valami olyan született meg 56-ban, amit aztán évtizedek némasága,  nyomora, gyásza sem tudott megtörni. 1989. október 23-án nyerte vissza Magyarország az erejét. Történelmi volt a pillanat, a magyar nemzet visszanyerhette a szabadságát az 56-osok örökén. Azok között akik ma itt állnak, vannak olyanok, akik emlékezők, vannak olyanok, akik emlékeznek, mert emlékezni és emlékeztetni kötelesség. Itt vannak a fiatalabb generációk, mert bennük él tovább az 56- osok által véren vett szabadság. 1956 a történelem könyvekben hazugság volt és ezt mantraként generációk vitték tovább. Ma itt állunk és ahogy az élet él és élni akar, úgy az 56- osok által meggyújtott láng ég tovább és nem tudta a kommunista diktatúra évtizedeinek sokasága sem alhalványítani. Ahogy a hazug és álságos rendszer ereje fogyott, úgy nőtt az ereje az emlékezésnek. A hűség elnyerte méltó helyét, mert akik a haza mellett döntöttek, hűségből döntöttek. Emlékezetük örök és áldott. A hűség döntés kérdése. A legnehezebb időkben hűségesnek maradi, a legnagyszerűbb dolog. Akik a hűségükkel harcoltak, a szívükkel harcoltak. Azok tudták, haza csak egy van. A hűség az 56-osok szívében erkölcsi parancs volt. Legyen ez az erkölcsi parancs nekünk is iránytű, tisztelegve nagyságuk és áldoztuk előtt! Miért? Mert magyar vagy! Isten, áldd meg a magyart!”

Czunyiné dr. Bertalan Judit beszédét követően a megemlékezők elhelyezték a koszorúkat az 1956-os szobornál, majd a megemlékezés Csémi Máté és Ács Lajos mártírok emléktábláinál koszorúzással zárult.