Hírek



2023. 10. 05.
Tehenészeti telepet adott át a Solum Zrt. Komáromban

Közel 1 milliárd forintos beruházás valósult meg a Solum Zrt. tehenészeti telepén, ahol október 5-én egy új istállót adtak át. Az eseményen jelen volt Nagy István agrárminiszter, aki kiemelte, a magyar mezőgazdaság újjászületésének lehetünk szemtanúi.


Több mint 822 millió forint pályázati támogatást nyert el a Solum Zrt. a Széchenyi 2020 programban, aminek köszönhetően a cég nagyherkálypusztai telepén egy férőhelykapacitás bővítésre és a takarmánytechnológia fejlesztésére került sor.

A csütörtöki átadón Csorba Zsolt, a Solum Zrt. vezérigazgatója elmondta: 2020 augusztusában jelentették be, hogy egyesül a Solum Zrt. és a Sano Agrar Institut. Céljaik között szerepelt egy fejlesztési- és kutatóközpont létrehozása, a szakturizmus és a szakképzés elindítása, annak érdekében, hogy Európa legmodernebb mintaüzemévé válhassanak.

„Stratégiai együttműködést kötöttünk a Széchenyi Egyetemmel, havi szinten 3-4 látogatói csoportot fogadunk, érkeztek hozzánk Mexikóból és Chiléből is. A szarvasmarha állományunk 18 százalékkal, a laktációs termelésünk 12 százalékkal emelkedett a tavalyihoz képest. A most megvalósult beruházás mellett már épül egy fejő- és elletőistálló, aminek átadása 2025 elején várható. Megvalósítottunk egy zöldmezős beruházást, aminek köszönhetően a sertéstelepen elkezdődött az első malacok értékesítése” – sorolta a fejlesztéseket a vezérigazgató, aki kiemelte, nem csak az államra, de az önkormányzatra is minden esetben számíthattak, hogy beruházásaik gördülékenyen valósuljanak meg.

Dr. Molnár Attila polgármester arról beszélt, hogy míg a 2010-2013 közötti időszak a válságkezelésről szólt, addig 2013 és 2019 között olyan jelentős változások történtek Komáromban, melyek a mindennapi életünkre nagy hatással voltak. Ilyen a Monostori híd megépülése vagy a Csillagerőd átépítése. A város számos díjat bezsebelt, többek közt energiahatékony és humanitárius település lett, Komárom adta 2018-ban Magyarország tortáját

„Észak-Komárommal közösen egy 55 ezer fős városról beszélünk, és az a nem titkolt szándékunk, hogy a régió vezető településévé lépjünk elő. A fejlődésnek megkerülhetetlen szereplője az agrárium. Ne felejtsük el, hogy a Solum Zrt. 200 családnak biztosít megélhetést és a város TOP 20 adózója között tartjuk számon” – tudtuk meg a polgármestertől.

Czunyiné Dr. Bertalan Judit, a térség parlamenti képviselője kifejtette: Komárom-Esztergom megyét mindig is egy ipari jellegű megyének tartották, azonban olyan brandeket adott, mint a gyermelyi tészta, a komáromi malom vagy Bábolna. „A megye annak köszönheti folyamatos fejlődését, hogy kényes egyensúly alakult ki az ipar és a mezőgazdaság között, amit a jövőben is fenn kell tartani” – mondta a képviselő.

Az az agrárium nagy kérdése, hogy hogyan tud megfelelni a 21. század kihívásainak – tette fel a kérdést beszéde elején Nagy István agrárminiszter, majd arról beszélt, hogy a mezőgazdaságot rengeteg társadalmi kritika éri, ami leginkább arra irányul, hogy az ágazat nem tartja szem előtt a környezetvédelmet.

„A magyar mezőgazdaságnak rengeteg kihívással kell szembenéznie, kezdve a munkaerőhiánytól az időjárási viszontagságokon át a folyamatos áremelkedésig. Ugyanis a termelőktől alacsonyan veszik át az árut, a vásárló pedig folyamatosan azt érzékeli, hogy napról napra drágábban tudja megvenni az élelmiszert. Erre a problémára csak egy megoldás van, méghozzá a jobb versenyképesség megteremtése és az alacsony önfenntartási költség megvalósítása. Itt, a Solum Zrt. tehenészeti telepén pont ezt valósítják meg, itt a saját szemünkkel láthatjuk, hogy milyen lesz a holnap agráriuma” – fogalmazott a tárcavezető, aki kiemelte: a magyar agrárium újjászületésének lehetünk szemtanúi.

Czita János, a Solum Zrt. növénytermesztési igazgatója szemléltette, miért is egyedülálló a most megvalósult fejlesztés. Az új istálló hasonló feltételeket teremt, mint a szabadtéri tartás, megfelelő a légtechnika, az istálló oldalai mozgathatóak, míg a trágyakivezetést vízöblítéssel oldják meg.

„Az itt élő állatok jól érzik magukat, egészségesek, jókedvűek és olyan tejet adnak, ami megfelel a biztonságos élelmiszerekre vonatkozó követeléseknek” – tudtuk meg a növénytermesztési igazgatótól.