Lázár Zsoltné és Számné Kálmán Mária Katalin kapta idén a Salkaházi Sára Díjat. Komárom Önkormányzata a szociális munka napján minden évben két olyan személyt tüntet ki, akik példamutató módon tettek a város szociális ellátása területén.
Komárom Város Szociális Díját november 10-én csütörtökökön, a Csillagerőd konferenciatermében vehette át Lázár Zsoltné, a Komáromi Aprótalpak Bölcsőde kisgyermeknevelője és Számné Kálmán Mária Katalin, Magyar Máltai Szeretetszolgálat Komáromi Csoportjának vezető-helyettese.
Elsőként Vajda Bence önkormányzati képviselő, a Pénzügyi, Városfejlesztési, Egészségügyi és Szociális Bizottság elnöke köszöntötte a meghívottakat.
- A mai nap a köszöneté, a tiszteleté, a megbecsüléséé és a szereteté, tisztelet azért a munkáért, amit nap mint nap végeznek. A szociális ágazat olyan területet fog át, ahol a benne dolgozók nap, mint nap nehéz élethelyzetekkel találkoznak. Emberség, türelem, szakmai alázat és odaadás kell, hogy ilyen professzionális szinten végezzék munkájukat városunkban évtizedek óta. Hála és köszönet a megfeszített munkáért, amit a családokért, a gyerekekért, az idősekért és rászorultakért végeznek – fogalmazott Vajda Bence.
Hajnal Dóra önkormányzati képviselő, Humán Ügyek Bizottsága elnöke hangsúlyozta, a szociális érzékenység az, melyben az itt lévők a leginkább a legkiválóbbak. Odaadás, áldozatkészség, amely mindenen túl mutat ebben a szférában. Azt kívánom, hogy az előttünk álló nehéz időszakban legyenek kitartóak, azokat a szociális érzékenységgel bíró tulajdonságaikat ne veszítsek el, amelyek kimagaslóvá teszik önöket - zárta gondolatait Hajnal Dóra.
Dr. Kreft-Horváth Loránd egészségügyért felelős alpolgármester elmondta, „Nagyon sok segítő, támogató kolléga munkáját ismerem, biztos vagyok benne, hogy mindannyian, akik itt vannak ma, méltó követői Salkaházi Sárának, hiszen aki nem így éli az életét a segítő szférában, amelyben akár önkéntesként, akár hivatalos dolgozóként tevékenykedik, az nem tud ebben a szférában megmaradni.” Végül kitartást, jó egészséget kívánt a nehéz munkához és az egyre nehezebbé váló munkához.
Dr. Molnár Attila polgármester kiemelte, hogy három éve nem találkoztak már a szociális munka napja alkalmából, hiszen a járvány elsöpörte azokat a közösségi rendezvényeket, amelyekből meríteni, feltöltődni lehet, ilyenkor érezzük, hogy milyen ereje van a közösségnek. A városvezető felidézte, hat évvel ezelőtt döntött úgy a magyar Országgyűlés, hogy november 12-e a szociális munka napja legyen hazánkban. Ezen a napon azok munkája kerül reflektorfénybe, akik minden nap elesett, rászoruló honfitársainkról gondoskodnak. Persze minden ünnep annyit ér, amennyit majd a hétköznapokban tovább tudunk vinni.
Mindazok, akik ezt a segítő szakmát választották, akik a gondoskodáspolitika területén dolgoznak, valójában nemcsak a rászoruló emberekért dolgoznak, hanem a falvainkért, városainkért és az egész országért. A szociális biztonság nem csupán anyagi biztonságot jelent, hanem közösségi kötődést is.
A gondoskodáspolitika csak akkor lehet sikeres, ha az önkormányzatok, az egyházi és civil szervezetek és az állam közösen végzi azt. Ennek a nemzetépítő munkának a legfontosabb motorjai azok a szociális és gyerekvédelemben dolgozók, akik a kihívásokkal küzdőkhöz a legközelebb lépnek. Köszönet nagylelkű áldozatukért. „Nekünk, döntéshozóknak minden nap köszönetet kell mondanunk, hiszen ezt a hivatást nem pénzét végzik, ezt nem is lehet megfizetni. Itt vannak a bölcsődei dolgozóink, itt vannak a Gondozási Központ, az Idősek Otthona, a Krízisközpont, a Családsegítő Szolgálat munkatársai, akik az ellátottakhoz minden nap végtelen türelemmel, odafigyeléssel, odaadással fordulnak. Itt vannak a civil közösségeink, a Máltai Szeretetszolgálat, a Magyar Vöröskereszt tagjai, akikre szintén mindig számíthatnak a komáromiak. A szociális biztonság nem csupán anyagi biztonságot jelent, hanem közösségi kötődést is. Ebben van a legfontosabb üzenet, mindig ki kell fejeznünk a tiszteletet, a köszönetet és a hálát a munkájukért."
A díjazottak méltatását dr. Baksa-Ströcker Renáta jegyző olvasta fel, majd dr. Molnár Attila polgármester, dr. Kreft-Horváth Loránd alpolgármester, Hajnal Dóra, a Humán Ügyek Bizottsága elnöke és Vajda Bence a Pénzügyi, Városfejlesztési, Egészségügyi és Szociális Bizottság elnöke adta át az elismeréseket.
Lázár Zsoltné, Nick Mária 1989 augusztusától dolgozik a Komáromi Aprótalpak Bölcsődében. 1990-ben szerezte meg a csecsemő-és gyermekgondozó végzettséget, majd 2005-ben újabb képzésen vett részt, ahol tovább mélyítette szakmai ismereteit és szakgondozónői bizonyítványt szerzett. Kisgyermeknevelői feladatát a pályája kezdete óta töretlenül nem fogyó lelkesedéssel, fáradhatatlanul és teljes körűen látja el, miközben jó kapcsolatot ápol a szülőkkel, kollégáival és feletteseivel egyaránt. Szívvel, lélekkel gondozza, neveli a gyerekeket, biztosítva az egészséges testi, lelki fejlődésüket. Lázár Zsoltnét a szakma iránti elkötelezettsége, hivatástudata, megbízhatósága tette alkalmassá a Salkaházi Sára díjra.
Számné Kálmán Mária Katalin 2013 óta a Magyar Máltai Szeretetszolgálat Komáromi Csoportjának önkéntese és 2018 óta avatott tagja is. 2020-ban a tagok csoportvezető-helyettesnek választották meg. 1977-ben érettségizett a komáromi Jókai Mór Gimnáziumban, ezt követően a Budapesti Kereskedelmi és Vendéglátóipari Főiskolán tanult tovább. 1983-tól 2017-ig 34 éven át a nyugdíjba vonulásáig a Tatabányai Kereskedelmi Vendéglátó és Idegenforgalmi Szakközép és Szakiskolában tanított gazdasági szaktanárként. Szabadidejében a Magyar Máltai Szeretetszolgálat Komáromi Csoportjában rendszeresen önkéntes munkát végez. Fő feladata a nagycsaládosok támogatása, melynek során együttműködik a Komáromi Tám-Pont Család- és Gyermekjóléti Intézménnyel. A rászorulókat, szeretettel veszi körül, bíztató szavakkal bőséges adománnyal segíti. Rendszeresen segít a szolgálat rendezvényeinek lebonyolításában.
A díjátadásokat követően a szociális munka alkalmából rendezett ünnepi program Détár Enikő és Sztárek Andrea műsorával zárult.