2021. 11. 18. Impozáns állandó kiállítás nyílt a komáromi szekeresgazdákról
A komáromi szekeresgazdák városunk zártkörű, köztiszteletben álló nemesi társadalmi rétege volt a 18-19. században. Tevékenységükkel jelentősen hozzájárultak Komárom gazdasági és kulturális életének gyarapításához. Országos képviseletüket a bandérium tagjai alkották. Most állandó kiállítást kaptak az észak-komáromi Újvárban.
- Hosszú út vezetett a tárlat létrehozásáig, egyesületünk megalapításáig. Kezdetben a szekeresgazda családok leszármazottai keresték meg egymást, megállapodtunk abban, hogy az elődök hagyatékát nemcsak ápolnunk kell, de tovább is szeretnénk azt adni az eljövendő generációnak - mondta Lengyel Ákos, a Komáromi Szekeresgazdák Hagyományőrző Egyesületének tagja.
A gondolatokat tett követte, alakult meg az egyesület, amely a dél-komáromi önkormányzattól ruhát és felszerelést is kapott, így a különféle ünnepi alkalmakon már eredeti viseletben képviselhették a szervezetet.
- A viseletek mellett a gyűjtéseknek és az adakozásoknak köszönhetően számos eredeti jelvénnyel, mentelánccal, alabárddal, buzogánnyal, valamint egy eredeti zászlóval is rendelkezünk, melyet 1924-ben Füssy Kálmán egykori szekeresgazda adományozott a bandériumnak – tette hozzá Lengyel Ákos.
Az egyesület közös összefogással, az észak-komáromi önkormányzat segítségével és pályázatok révén az Újvárban két impozáns kiállítótermet alakított ki, ahol az egyik tárlatnál szekeresgazdákat ábrázoló korabeli fotókat, képeket, valamint általuk viselt és használt ruházatokat, ékszereket és eszközöket tekinthetik meg az érdeklődők, míg a másik terem a komáromi szekeresgazda családokat és leszármazottaikat mutatja be.
A Komáromi Szekeresgazdák Hagyományőrző Egyesület nagy szeretettel várja mindazokat, akik szeretnék megtekinteni a kiállításokat, valamint rendhagyó történelemórákat is szerveznek majd a komáromi iskolások számára.
A programokról a Komáromi Szekeresgazdák Hagyományőrző Egyesületénél, a dél-komáromi Kecskés László Társaság Facebook-oldalán, valamint a Klapka György Múzeumban kaphatnak további információkat az érdeklődők.