A kerek évfordulóra nagyszabású rendezvénnyel készültek a szervezők az elmúlt hétvégén. A reggeltől-estig tartó színes programkavalkádban különféle színpadi programok, fegyver- és solymász bemutatók, mese, báb és operett műsorok váltották egymást.
A rendezvényre meghívást kaptak és szép számban meg is jelentek városunk
kézművesei,
őstermelői, aki változatossá tették a napot. Óránként indultak tárlatvezetések, melyeknek köszönhetően a látogatók megismerhették a hatalmas katonai objektumot.
- Nagy hangsúlyt fektettünk a különféle mesterségek bemutatására. A kiegészítő program szerves részét képezte a Kenderkóc játszóház, akik boroshordókból kialakított fajátékokat és lisztes játszóházat is hoztak magukkal. A gyerekek így megismerhették a kádár mesterséget, de figyelemmel kísérhették, azt is, hogy a búzából miként lesz majd asztalra kerülő gőzölgő, meleg kenyér – számolt be Somogyiné Szili Nóra, a Monostori Erőd Nonprofit Kft. kulturális és turisztikai igazgatója.
A komáromi
Garabonciás Néptánc Együttes fellépése mellett a nap egyik fénypontja, a többszörös
világbajnok,
28 világrekordot tartó, tradicionális távlövő íjász, Mónus József programja volt, aki az erőd tetejéről lőtt célba.
- Számomra óriási megtiszteltetés volt ez a meghívás és boldogan jöttem, hiszen egy olyan helyen állhatunk most békében, melyet őseink vér, kard és szabja által szereztek nekünk - nyilatkozta a hatszoros világ és négyszeres Eurázsia bajnok íjász.
A rengeteg látogatót vonzó rendezvényt végül az
Aranyember című musical zárta, a Magyarock Dalszínház előadásában.
Monostori erődKözép-Európa legnagyobb újkori erődje 1850-1871 között épült a Bécset, a Dunántúlt és a Dunát védő komáromi erődrendszer egyik utolsó tagjaként. Korának legfejlettebb technikájával valósították meg, de mire befejezték haditechnikailag elavult. A két világháború között a Magyar Királyi Honvédség laktanyaként és kiképzőközpontként használta. 1945-től 1991-ig a szovjet csapatok legnagyobb fegyverraktára volt. Ma már katonai szerepe megszűnt.