Hírek



2021. 01. 11.
Most a cselekvés a legfontosabb!

Egy bizonytalanságokkal teli, rendkívül nehéz év áll a komáromiak mögött. A koronavírus járvány nem kímélte sem az egészségünket, sem emberi kapcsolatainkat, sem pedig a gazdasági helyzetünket. A vakcina megjelenése azonban okot nyújt egyfajta óvatos optimizmusra. Az elmúlt esztendőt dr. Molnár Attila polgármester értékelte.


- Gyászos, nehéz és küzdelmes évet tudhatunk magunk mögött. Gyászos, hiszen több komáromi barátunkat is elveszítettünk a vírus miatt, olyanokat, akik, ha nincs ez a szörnyű kor, bizonyára ma is közöttünk lennének. Nehéz, hiszen most is nagyon sokan küzdenek a kórházakban és a különböző egészségügyi intézményekben az életükért és az egészségükért. És küzdelmes, amiben kivétel nélkül minden komáromi kivette a részét! Nagyon büszke vagyok rá, hogy komáromi lehetek, hiszen elmondható, hogy városunk eredményesen védekezett, amit ezúton is köszönök mindenkinek!

- Polgármester úr, most talán az egyik legfontosabb kérdés, hogy hogyan állunk az esetszámmal a városban?

- Zajlottak és jelenleg is folyamatosan zajlanak a tesztelések. Az aktuális járványügyi helyzet mutatói szerint némi bizakodásra ad okot, hogy az elmúlt két hétben két olyan nap is volt Komáromban - december 22-e és január 4-e - amikor nem volt egyetlen új regisztrált fertőzött sem. Az utóbbi időben heti átlagban 8-10 esetet tárnak fel átlagosan, ami azt mutatja, hogy a második hullám már leszálló ágban van városunkban. Az eredményes komáromi védekezést a fegyelmezett viselkedés mellett az időben elkezdett teszteléseknek köszönhetjük, hiszen az önkormányzat 5-600 tesztet végeztet a városban hetente. Folyamatosan szűrjük a teljes közszférát, és az önkormányzat cégeinek valamennyi dolgozóját. A legutóbbi alkalommal egyetlen önkormányzati alkalmazottnál sem találtak pozitív tesztet, emellett pedig a pedagógusok közül is mindössze egy eset került ki. Büszkeséggel tölt el az is, hogy Komárom országos szinten a harmadik helyen áll a pedagógusok tesztelési hajlandóságában. Ez arra enged következtetni, hogy a komáromiak érzik a felelősséget, az összefogás fontosságát, amit újra csak megköszönni tudok mindenkinek!

- Hetek óta folyamatosan érkeznek vakcinaszállítmányok hazánkba. Komáromban is megkezdődött már az oltóprogram?

- Nagyon sok egészségügyi dolgozó kérte az oltást, akik közül mindenki meg is kapja, első körben mintegy 4-500 fő. Tudom, hogy sokan kétkedve állnak a vakcinához… Ennek kapcsán az egyik járványügyi szakértőt szeretném idézni, miszerint nem az oltástól kell félni, hanem a vírustól! Hogy a járványt fékezzük és megelőzzük, annak egyetlen módja van jelenleg az, hogy beoltassuk magunkat!

- Már nyár elején is érezhető volt, hogy az emberek többsége nem is annyira a vírustól, mint inkább a járvány gazdasági hatásaitól félt jobban. Ez a félelem ma is él!

- Az aggódás helyett most a cselekvés a legfontosabb! A szándék most az, hogy segítsük a járvány által sújtott hazai kis- és középvállalkozói szektort. Így a helyi iparűzési adó egy részét, az ő támogatásukra, rajtuk keresztül pedig a munkahelyek megőrzésére kívánja fordítani a kormány. Ez Komárom esetében mintegy 400 millió forintnyi átcsoportosítást jelent. Ezt az összeget azonban automatikusan kompenzálja az állam az önkormányzat felé. A legfontosabb az, hogy ez a közel fél milliárd Forint ottmarad a komáromi vállalkozóknál.

Komárom Város Önkormányzata támogatja e központi törekvést, így Vajda Bence képviselő úr, a Pénzügyi bizottság elnökének jóvoltából megszületett egy olyan javaslatcsomag is, amely a komáromi családok és fiatalok mellett szintén a helyi kis- és középvállalkozók terheinek csökkentését célozza. Ennek alapján vizsgáljuk a magánszemélyek által fizetett építményadó („garázsadó”) idei felfüggesztésének lehetőségét, az iparűzési adó eltörlését 1 millió forintos helyi iparűzési adóalapig, amely sávosan évente emelkedik majd, egy korábbi vállalás alapján a kelengyepénz duplájára emelését, így a komáromi családok egyszeri 200.000 Forint vissza nem terítendő támogatásban részesülhetnek minden megszülető gyermekük után, valamint a szintén egy korábbi tervre hivatkozva a fiatalok első lakáshoz jutási támogatásának bevezetését, vissza nem térítendő, a költségvetés függvényében meghatározott egyszeri összeggel.

Ne hallgassuk el, nehéz gazdasági év vár ránk. Ebből csak úgy lábalhatunk ki, ha összefogunk és segítjük a gazdasági szereplőket! Ez az év nem a beruházásokról, fejlesztésekről, nem az út, utca és járdaépítésekről fog szólni, hanem arról, hogy az embereken segítsünk! Ezért hangsúlyozom, ha bármilyen plusz forrás érkezik hozzánk, nem fogok habozni, azonnal javaslatot fogok tenni, hogy azt adjuk egyenesen a komáromiaknak, akár bérkiegészítésben, akár kedvezményekben, akár adócsökkentésben! Úgy gondolom, hogy az e szemlélet mentén meghozott döntések jelentős mértékben hozzájárulhatnak ahhoz, hogy a járvány okozta gazdasági sokk után Komárom az elmúlt esztendőket jellemző felívelő pályán maradjon!