A Magyar Írószövetség kezdeményezésére minden esztendőben Jókai Mór születésnapján, február 18-án ünnepeljük a magyar széppróza napját szerte a Kárpát-hazában.
Tegnap délután a Városházán vendégeink voltak dr. Keszegh Margit, a Jókai Közművelődési és Múzeum Egyesület elnöke, a Magyar Kultúra Lovagja, valamint Kustyán Ilona az egyesület titkára, a Selye Gimnázium nyugalmazott igazgatója, aki Jókai munkáságát méltatta. Az esemény kezdetén Hamrák Zsófia tanácsnokasszony, az est szervezője köszöntötte a megjelenteket. Közreműködött Gál László Latinovits-díjas versmondó és Medveczky Szabolcs zeneszerző.
- Mivel a magyar költészetnek, a magyar drámának és a magyar népmesének is van napja, ezért a Magyar Írószövetség Gál Sándor, József Attila-díjas író-költő-publicista, a Magyar Művészeti Akadémia tagja javaslatára határozott úgy, hogy a magyar széppróza napját is ünnepeljük meg. A Komáromban született Jókai Mór (1825. február 18 – 1904. május 5.) írói tevékenysége páratlan, ő nevelte ki a magyar széppróza olvasóközönségét, ezért szinte magától értetődő volt, hogy az írófejdelem születésnapja legyen az emléknap – mondta Keszegh Margit elnök.
Az előadásokból nemcsak Jókai életéről tudtunk meg számos, eddig talán kevésbé ismert részletet is, de a Jókai Közművelődési és Múzeum Egyesületet érintően is. A társaság 1911. március 5-én alakult, majd 1945-ben a csehszlovák kormány beszüntette. 2000-ben alakultak újra, jelenleg több mint 180 tagjuk van. Az elmúlt évtizedekből olyan fontos események fűződnek nevükhöz, mint az 1913-ban közadakozásból létrehozott székház, a mai észak-komáromi Duna Menti Múzeum Nádor utcai épületének, a Kultúrpalotának a megépíttetése. Az 1937-ben ugyancsak közadakozásból emelt Berecz Gyula Jókait ábrázoló köztéri alkotásának elhelyezése a múzeum udvarán, vagy épp a Jókai-díj megalapítása és adományozása. Ezek mellett az Egyesület számos ünnepi műsort, előadást és megemlékezést szervez évente. 2012-ben Ex Libris Díjban részesültek.
Galéria: A magyar szépprózát ünnepeltük