Idén 249 éve, hogy szeptember 30-án megszületett a nagy székely mesemondó, Benedek Elek. A jeles nap évfordulóját immár 13 esztendeje a népmese napjaként ünnepeljük. Városunk idén is részt vett a Magyar Olvasástársaság kezdeményezésére létrejött országos programsorozatban. Cél, hogy a következő generáció tagjai is megismerjék a mesékben rejlő életbölcsességet, hogy a gyerekek és szülők, valamint a kulturális szakemberek a mesék tanításán okulva tisztelettel forduljanak mind a magyar, mind más népek felé.
A mese gyógyír, játék, csoda, hit és lélek. A mese gyógyítani és ártani is tud, ezért nem mindegy, hogy milyen meséken nővünk fel. A magyar népmesék tartalmazzák azokat az elemeket, amik felkészítenek minket az életre. Történetük nem művi, nem ártalmas a léleknek, hanem a hősök próbatételén keresztül egyfajta beavatásnak tekinthető. A gyerekek megtanulhatják belőle, hogy mindig lehet újra kezdeni, hogy küzdeni kell, és bízva, bízni! A népmese kapcsolatok kezelésére is megtanít.
A Komáromi Városgazda Nonprofit Kft. programszervezőjétől, Zsédenyiné Horváth Krisztinától megtudtuk, az idei, ingyenesen látogatható események sora a Jókai Mór Város Könyvtár gyermekkönyvtárában kezdődött, ahol
Kerekes Valéria mesekutató, a mesékben rejlő, a szülőket, a gyerekeket és a pedagógusokat összekötő kapocsról tartott érdekfesztő, tanulságos előadást.
Ezt követően a Közösségi Házban az
Álomzug Társulat közel 200 óvodás előtt adta elő
Az üveghegyen túl … című bábelőadását.
Koppánymonostoron a magyar népmese napja alkalmából szintén
bábozás és kreatív foglalkozás várta a kicsiket és nagyobbakat.
A hét eseményei szombaton, azaz szeptember 29-én délután zárultak a Közösségi Házban, ahová
népmesés barkácsolásra várták a családokat.