Hírek



2018. 07. 16.
Filléres emlékeink - öt éves a szőnyi tájház

A régmúltba kalauzol Szőnyeg Artúr tájháza. A gyűjtött tárgyak közt garantált az időutazás. Számos emlék az 1800-as évekből való.

A fogadtatás szívélyes, így gyorsan tágra nyílik a kapu, és máris az udvarban található régi kisházban találjuk magunkat. A fehérre meszelt falakon egykori kerti szerszámok, amelyekkel nagyapáink, dédapáink gondozták a vetést.

Szőnyeg Artúr feleségének keresztanyjáé, a néhai Halovics Gizelláé volt a szőnyi ház. Az iránta érzett szeretetből hagytak meg mindent egykori környezetében. A konyhában most is ott áll a fakó kredenc, a falon falvédő, régi, kopottas asztal a székekkel.

A tájház másik szobájában katonai ereklyék, első és második világháborús relikviák kaptak helyet. Kézifegyverek, obsitlevelek, katonai egyenruhák, kitüntetések, megannyi emléktárgy a múltból, amelyek mindegyikéhez fűződik egy-egy történet.

Szőnyeg Artúrt gyakran felkeresik, ha a padláson, kamrában régi tárgyat találnak az ismerősök. A tájház homlokzatán egykori mezőgazdasági szerszámok díszelegnek, idézve a paraszti világot.

A komáromi gyűjtő gyermekkorában régi érméket gyűjtött, néprajzi és katonai emléktárgyakkal immár két évtizede foglalkozik. Gyűjtőszenvedélye azonban korántsem öncélú, hiszen a tájház ingyenesen látogatható óvodai és iskolai csoportok, valamint a múlt iránt érdeklődők számára. Ennek megteremtéséhez a komáromi önkormányzat támogatása is hozzájárult.

A legrégebbi érték egy obsitlevél, de van itt 110 éves pásztortáska, régi bölcső, kard 1850-ből, egy komplett makett-szekérgyűjtemény, fegyveres ládák, de a legbüszkébb a bosnyák katonai imaszőnyegre, melynek hátoldalán egy címer is látható Akárhová néz az ember, valami magyar kötődésű különlegességet talál. Szőnyeg Artúr úgy véli, ezeknek a tárgyaknak azért van nagy jelentőségük, mert ezekből több nem készül már. Szerinte az ereklyék tanítanak. Rávilágítanak a múltunkra, kultúránk, hagyományaink élettelen őrzői, a magyar ember kreativitásának csendes bizonyítékai.

A tájházi kiállítást bárki meglátogathatja időpontegyeztetést követően (Facebook). Érdemes, hiszen híre messzire eljutott. Még egy budapesti forgatócsoport is használta díszletként a tájház konyharészletét. A film Mindszenty József bíboros életét dolgozta fel.

Szőnyeg Artúr arra is rávilágított, hogy tájháza nem múzeum, itt a látható tárgyakat bárki a kezében tarthatja, megtapasztalhatja a fegyverek súlyát, megfoghatja a szekereket, bekukkanthat a ládákba, és elmerülhet a régmúltban. A szervezett csoportokat maga a gyűjtő kalauzolja a régmúlt tárgyai közt.

(Komáromi Újság / hd)

Galéria: Filléres emlékeink