Hírek



2018. 05. 30.
Zengett az énekszó

Május 27-én az ELTE Bartók Béla Énekkar és Egyetemi Koncertzenekar adott hangversenyt a zeneiskola Egressy termében. Az együttest Kovács László Liszt-díjas karmester dirigálta.

A komolyzenei programot az est alkalmával Hozák Adrienn igazgatónő, és dr. Borhy László akadémikus, az ELTE rektora, Komárom díszpolgára, a brigetioi ásatások vezetője ajánlotta a zeneértő közönség figyelmébe.

A Bartók Béla Énekkar



1948-ban egy 18 éves, az Eötvös Loránd Tudományegyetem, Magyarország legrégebbi egyetemének Jog- és Államtudományi Karára frissen felvett fiatalember, Baross Gábor létrehívta azt az énekkart, amely 1969 óta, a Bartók család, személy szerint Bartókné Pásztory Ditta engedélye alapján viseli Bartók Béla nevét.

Kezdetben az együttes tagsága a Jogi Kari hallgatókból került ki, 1954-ben az Egyetem Központi Vegyeskarává szerveződött. Élén, kezdettõl fogva egészen haláláig az alapító karnagy, Baross Gábor állt.

Az elmúlt évek során több, mint negyven külföldi vendégszereplésen vett részt. Járt Európa csaknem valamennyi országában és három ízben - 1972, 1997, 2005 - emlékezetes sikerrel szerepelt az Egyesült Államokban, 2005-ben Kanadában is. E hangverseny utak keretében többször fellépett az adott ország rádiójában, illetve televíziójában.

Nemzetközi versenyeken vett és vesz részt és nyert díjakat, melyek hosszú sorában megkülönböztetett fontosságú a BBC "Lett the Peoples Sing" vegyeskari versenyében kétszer is elért első helyezés, valamint egy ízben az összteljesítményért kapott ezüst serleg. Jelentős nemzetközi eredményei még többek között a Llangolleni Kórusversenyen két első és egy harmadik díj, Goríziában három első díj és Montreuxban első díj.

Repertoárján a reneszánsz és barokk kor komponistáinak művei épp úgy megtalálhatóak, mint a bécsi klasszika reprezentánsainak alkotásai.

A kórus rendszeresen énekli Kodály Zoltán és Bartók Béla műveit, ugyanakkor hangversenyeinek programjából soha nem hiányozhatnak a kortárs magyar zeneszerzők alkotásai, melyek közül nagyon sok a kórusnak és vezetőjének ajánlva készült.

Az utóbbi években az Egyetemi Koncertzenekarral együtt rendszeres résztvevője a Budapesti Tavaszi Fesztiválnak.

Az Énekkarról és Zenekarról idáig három koronglemez és kilenc CD jelent meg.