Áder János köztársasági elnök 2018. április 8-a, vasárnapra tűzte ki az országgyűlési képviselők általános választását. A választási tudnivalókról dr. Baksa- Ströcker Renátát, a város jegyzőjét, a Választási Iroda vezetőjét kérdeztük.
A választásnak milyen fontos mérföldkövei vannak, mi történt eddig?
- Folyamatosan működik az Országgyűlési Egyéni Választókerületi Választási Bizottság, amelynek feladata – többek között - hogy a jelölteket nyilvántartásba vegye. Működik városunkban is a Választási Iroda a Szabadság téri polgármesteri hivatalban. Itt az eddigiekben az ajánlóívek kiadása, majd visszavétele és leellenőrzése történt, valamint folyamatosan kezeljük a választópolgárok névjegyzékkel kapcsolatos kérelmeit. Február 17-én - a szavazást megelőző 50. naptól - megkezdődött a választási kampány, mely április 8-án 19 óráig tart. Fontos határidő volt a február 19-e, ekkor vehették először kezükbe a jelölő szervezetek képviselői az ajánlóíveket. A Helyi Választási irodából 35-en igényeltek ajánlóívet. Ötszáz érvényes ajánlás kellett ahhoz, hogy a jelölt valóban jelölt lehessen. A Választási Bizottság döntött a nyilvántartásba vételről vagy annak elutasításáról. Az ajánlóíveket március 5-ig kellett leadniuk a jelölő szervezetek képviselőinek, ugyanezen a napon 16 óra után a Választási Bizottság kisorsolta a jelöltek sorrendjét, ahogyan a szavazólapon szerepelnek majd. A szavazólap adattartalmát a Választási Bizottság március 12-én hagyta jóvá. Az egyéni választókerületi szavazólapon 10 jelölt szerepel.
Milyen teendői vannak a választópolgároknak?
- A választópolgárok postaládájukba már megkapták a Nemzeti Választási Iroda értesítőjét. Az értesítőn megfogalmazott tudnivalókból kiderül például, hogy a választópolgár a szavazóköri névjegyzékben szerepel, hogy hol, milyen címen szavazhat, valamint számos hasznos tudnivalót a választással kapcsolatosan.
Tudni kell, hogy a nemzetiséghez tartozóként a központi névjegyzékbe bejelentkezett választópolgár – ha nemzetiségi regisztrációjának hatályát az országgyűlési képviselő választásra is kérte kiterjeszteni - nem pártlistára, hanem nemzetiségi listára szavaz.
A választás napján (magyarországi lakcímmel rendelkező) külföldön tartózkodó választópolgárok az adott országban a nagykövetségen vagy konzulátuson működő külképviseleti választási irodában adhatják le szavazataikat abban az esetben, ha legkésőbb március 31-ig a külképviseleti névjegyzékbe vételüket kérelmezik. A leggyakoribb az átjelentkezés és a mozgó urna iránti kérelem. Az átjelentkezés azt jelenti, hogy a választópolgár a választás napján: április 8-án az ország területén tartózkodik, de egy másik településen. Az ilyen kérelmeket legkésőbb máig kell leadni a lakóhely szerinti választási irodában (személyesen, levélben vagy elektronikus úton). Ez azzal jár, hogy a választópolgár lakóhelye szerinti jegyző átteszi őt annak a településnek a névjegyzékébe, ahol szavazni kíván. Következménye, hogy ezen a másik településen a saját lakóhelye szerinti választókerületben induló jelöltekre tud szavazni.
Milyen változások vannak a helyi szavazóközöket illetően?
- Komáromban a korábbi 19 szavazókör helyett jelenleg a választópolgárok 17 szavazókörbe vannak beosztva, és 17 szavazóhelyiség fog működni a városban. A kisebb létszámú szavazóköröket szükséges volt összevonni. Aki korábban a Tóparti Óvoda épületében szavazott, az most az Arany 17 rendezvényközpontban voksol. A másik változás a Komáromi Városgazda Nonprofit Kft. (korábbi Saxum Kft.) telephelyét érinti, itt a korábbi kettő helyett egy szavazókör található. Megszűnik az Idősek Otthonában a szavazó helyiség, mely a zeneiskolába kerül át. A Csokonai Művelődési Házban volt korábbi szavazóhelyiség pedig a Szivárvány Óvoda tornatermében kapott helyet. Ezek a változások a választópolgároknak a Nemzeti Választási Iroda által küldött értesítő levelekben is szerepelnek. Ha valaki nem kapott vagy elvesztette a választási értesítőt, a polgármesteri hivatalban ügyfélfogadási időben az anyakönyvi irodában igényelhet újat.
Szőnyben a választás napján időközi választás is lesz. Miért és hogyan valósul ez meg a gyakorlatban?
- A Komáromi 2. számú egyéni választókerületben Sárai János önkormányzati képviselő lemondása miatt megüresedett az önkormányzati képviselői hely, ezért a Helyi Választási Bizottság időközi választást tűzött ki szintén április 8-ára. Ez azt jelenti, hogy a 4-es és az 5-ös számú szavazókörben szavazók (akik a Hősök terén található polgármesteri hivatali kirendeltségen, illetve a Szőnyi Színes Óvodában adták le szavazatukat), egy plusz szavazólapot is kapnak, amelyen az országgyűlési képviselő választással egyidejűleg helyi önkormányzati képviselőt is választanak. Átjelentkezésre az időközi választáson nincs lehetőség.
Komárom Város Helyi Választási Bizottsága az április 8-ára kitűzött időközi helyi önkormányzati képviselő választáson a város 2. számú egyéni választókerületében nyilvántartásba vett jelöltek szavazólapon történő sorrendjét is kisorsolta március 14-én. A szavazólapon három jelölt nevével találkozhatnak majd a városrészen érintett szavazók.
A Helyi Választási irodán túl hol tájékozódhatnak a komáromi választópolgárok?
- Általános jelleggel teljes körű tájékoztatás kapható a Nemzeti Választási Iroda www.valasztas.hu honlapján. A különböző névjegyzéki kérelmek benyújtása is lehetséges ezen az oldalon keresztül.
- A helyi sajátos tudnivalókról városunk honlapján: a www.komarom.hu oldalon minden fontos tudnivaló és határozat elérhető az „önkormányzat” menüpontban, a jobb oldali sávban külön címen feltüntetett VÁLASZTÁS, NÉPSZAVAZÁS sávra kattintva.
- Él egy e-mail cím is, ez a valasztas2018@komarom.hu, ahol a választással kapcsolatos konkrét kérdéseket tehetnek fel az érdeklődők.