Hírek
Régi mesterségeket mutat be az a helytörténeti tárlat, amely április 21-én nyílt Koppánymonostoron, a Dózsa György Művelődési Házban. A kiállítás anyagai között fellelhetőek őskori és bronzkori eszközök, de megemlékeznek a komáromi csatáról, a monostori révről vagy a két világháborúban harcolt katonákról is.
A régi mesterségeket bemutató tárlat gerincét azok az értékes és immár Komárom városának ajándékozott eszközök jelentik, melyek az ősi halászat és vadászat mikéntjét mutatják be a látogatóknak. Ezek közt találni gyönyörű kifúrt medvekarmot, mely eredetileg egy vadász nyakéket díszített. A kiállítás emellett foglalkozik a szőlészettel, a borászattal, a gabonatermesztéssel, a méhészettel, a kádár és a bognár mesterséggel, de bemutat relikviákat az 1849. július 2-ai ütközetből, az erőd 19. századi kikötőjéről, a monostori révről, az első és a második világháborúban harcoló katonákról.
- A kiállításban a saját tárgyaimat helyeztem el, melyek többségét Koppánymonostoron gyűjtöttem. Emellett Ágoston Géza számos eszközt ajándékozott nekem, melyek felújítva szintén bekerültek a kiállításba. Akadnak szép számmal olyan darabok is, melyek Szászországból, a híres Przemysl erődjéből, valamint a történelmi Magyarország városaiból érkeztek - tudtuk meg Legát Istvántól, akinek ez már a harmadik tárlata volt.
Korábban a Monostori erőd Dunai bástyájában mutatták be a hajóács-asztalos és a cigány kovács mesterségeket, illetve ugyancsak a régi mesterségek kerültek előtérbe a dunaalmási lovardában is.
Legát István jelenleg is több kiállítás összeállításán dolgozik, készül a Hon-napra, illetve nyáron a felvidéki Zsigárdra, ahol csizmadia-cipész állandó tárlat összeállítására kérték fel, annak apropóján, hogy ükapja, zsigárdi Katona István csizmadia mester innen származott.
A tárlat rendezője az idén 20 éves Monostori Kulturális Egyesület, védnöke dr. Molnár Attila polgármester volt.