Hírek



2017. 04. 25.
Mesterségek dicsérete

Régi mesterségeket mutat be az a helytörténeti tárlat, amely április 21-én nyílt Koppánymonostoron, a Dózsa György Művelődési Házban. A kiállítás anyagai között fellelhetőek őskori és bronzkori eszközök, de megemlékeznek a komáromi csatáról, a monostori révről vagy a két világháborúban harcolt katonákról is.


- A tavalyi falunap alkalmával régi mesterségeket bemutató időszaki kiállítás berendezésére kaptam felkérést. Már akkor felmerült az állandó tárlat kiépítésének igénye, mely mintaszerű összefogás eredményeként jött létre. Czita János alpolgármester úr saját költségén finanszírozta a vitrinek legyártását, Felner Tibor barátom a sok tárgy fuvarozásában segített, a Klapka György Múzeum pedig a tablók és feliratok elkészítését vállalta. Külön köszönet ezért Számadó Emese múzeum igazgatónak. A szervezéssel kapcsolatos feladatokat Kőrösi Flórián vállalta magára - mondta el a kiállítás létrehozója Legát István.

A régi mesterségeket bemutató tárlat gerincét azok az értékes és immár Komárom városának ajándékozott eszközök jelentik, melyek az ősi halászat és vadászat mikéntjét mutatják be a látogatóknak. Ezek közt találni gyönyörű kifúrt medvekarmot, mely eredetileg egy vadász nyakéket díszített. A kiállítás emellett foglalkozik a szőlészettel, a borászattal, a gabonatermesztéssel, a méhészettel, a kádár és a bognár mesterséggel, de bemutat relikviákat az 1849. július 2-ai ütközetből, az erőd 19. századi kikötőjéről, a monostori révről, az első és a második világháborúban harcoló katonákról.

- A kiállításban a saját tárgyaimat helyeztem el, melyek többségét Koppánymonostoron gyűjtöttem. Emellett Ágoston Géza számos eszközt ajándékozott nekem, melyek felújítva szintén bekerültek a kiállításba. Akadnak szép számmal olyan darabok is, melyek Szászországból, a híres Przemysl erődjéből, valamint a történelmi Magyarország városaiból érkeztek - tudtuk meg Legát Istvántól, akinek ez már a harmadik tárlata volt.

Korábban a Monostori erőd Dunai bástyájában mutatták be a hajóács-asztalos és a cigány kovács mesterségeket, illetve ugyancsak a régi mesterségek kerültek előtérbe a dunaalmási lovardában is.

Legát István jelenleg is több kiállítás összeállításán dolgozik, készül a Hon-napra, illetve nyáron a felvidéki Zsigárdra, ahol csizmadia-cipész állandó tárlat összeállítására kérték fel, annak apropóján, hogy ükapja, zsigárdi Katona István csizmadia mester innen származott.

A tárlat rendezője az idén 20 éves Monostori Kulturális Egyesület, védnöke dr. Molnár Attila polgármester volt.


Galéria: Mesterségek dicsérete