Hírek



2017. 04. 03.
A nőgyógyászati szűrővizsgálat fontosságáról

Magyarországon évente 400 nő hal meg méhnyakrákban. Általános nézet, hogy nagy többségük gyógyítható lenne, ha a hölgyek rendszeresen járnának szűrésre. Nemrégiben kapták kézhez azok a 25 és 65 év közötti nők a behívólevelet, akik már legalább három éve nem vettek részt ilyen jellegű vizsgálaton.

- A szűrővizsgálat nem fájdalmas. A méhszáj felszínéről és a nyakcsatorna kezdetéről speciális pálcával kenetet veszünk, amit aztán elküldünk a citológiai laboratóriumba. Pozitív lelet esetén a pácienst visszahívjuk és ellátjuk -
mondta el dr. Vadász Péter a Selye János Kórház szülés-nőgyógyásza és gyermekgyógyásza.

Vannak hölgyek, akik annak köszönhetik az életüket, hogy a behívólevél hatására elmentek a szűrésre, bár a hatékonyság nem mérhető száz százalékosan, ugyanis sokan magánrendelésre járnak és országszerte több citológiai laboratórium is működik. A szűrővizsgálat mindenkinek javasolt, aki nemi életet él, kortól függetlenül. Arról megoszlanak a vélemények, hogy 65 éves kor fölött érdemes-e részt venni rajta. Dr. Vadász Péter szerint igen, hiszen ilyenkor egyéb elváltozásokat is észlelhetnek az orvosok, ráadásul a szűrés egy kismedencei és egy manuális emlővizsgálatot is magába foglal, melyek szintén fájdalommentesek.

A tervek szerint néhány éven belül a védőnők munkaköri leírásba belekerül majd, hogy a kistelepüléseken ők is végrehajthatják a kenetvételt, bár ez nem írja felül a nőgyógyászati szakvizsgálaton való megjelenést, aminek érdemes rendszeresen eleget tenni.

A Selye János Kórházban jelenleg egy 171 millió forint összértékű beruházás zajlik, aminek részeként egy genetikai ultrahang készüléket is vásárolnak majd.