2017. 01. 26. A magyar nép kultúrája állandó - díjátadó
Kölcsey Ferenc 1823. január 22-én fejezte be a Himnusz, a magyar nép zivataros századaiból című költeményét Szatmárcsekén. A magyar kultúra napján erre emlékezünk 1989 óta. A jeles alkalomból a Jókai moziban, nemzeti imánk közös eléneklése, után a Spirit Színház mutatta be Szabó Magda Az ajtó című darabját. A darab előtt Komárom Város Kultúrájáért Díj egyik tavalyi díjazottja, Hajnal Dóra tartott beszédet.
- A magyar kultúra ott él a szívünkben. A magyar kultúra azért oly értékes, mert állandó, elődeink hitét szolgálva pedig jövőnket építi. A magyar kultúra meghatározza nemzetünket a többi nemzet között, kifejez bennünket és tartást ad számunkra. A magyar nép kultúrája állandó. Az nem egy gyorsan fellobbanó hamar elcsituló láng, nem egy felcicomázott modern irányzat, nem egy másolat, nem egy lopott séma. Olykor magasztalást érdemel, de ehhez nem kell ünneplőruha, elég, ha megóvjuk, védelmezzük, továbbadjuk – fogalmazott.
A Komárom Város Kultúrájáért Díjak átadására január 26-án, Komárom Város Képviselő-testületének első idei rendes ülésén került sor.
Az elismerést ez évben Fűriné Nagy Edit művészpedagógus, és Gyökér Gabriella zongoraművész vehette át Dr. Molnár Attila polgármestertől.
Fűriné Nagy Edit
Az Esztergomi Tanítóképző Főiskolán kapott diplomával 1980-ban kezdte meg rajztanítói pályáját az újonnan induló II. sz. Általános Iskolában, Komáromban.
1988-ban az intézményvezetés támogatásával kulcsszerepe volt az iskola arculatát meghatározó, emelt szintű rajztanítás és rajztagozat kialakításában; majd abban, hogy az iskola 1990-ben felvehette Feszty Árpád festőművész nevét.
Művészpedagógus, aki érzékenyen megművelt tűzzománc alkotásaival 1999 óta rendszeresen mutatkozik meg csoportos- és egyéni képzőművészeti kiállításokon.
2007-ben gyerekmunkáikkal gazdagon illusztrált verseskötetként jelent meg Drégely László: Virágszekéren című könyve. Ezekből az illusztrációkból a következő években kiállítás nyílt Székesfehérváron, majd Győrben. Komáromban két alkalommal került bemutatásra ez az összeállítás.
Az év októberében a Szent István Egyetem Kertészettudományi Karának Őszi Kertészeti Napok rendezvényén a „Mester és tanítványa” kiállításon tűzzománc képeivel és tanulói alkotásaival jelent meg - kiemelt elismeréssel.
1991-ben a Művelődési és Közoktatási Miniszter dicsérő oklevelében részesült. 2009-ben „Komárom Város Pedagógiai Díját” vehette át.
Hiszi és vallja, hogy „a művészet a valóság megismerésének, a személyiség formálásának sajátos, különleges formája, mely a világ rejtett csodáira nyitja fel a szemet, felfedezőútra visz, elvezet a harmóniához, tiszteletre tanít s felkelti az alkotás, teremtés iránti vágyat.” Gyökér Gabriella
A komáromi zeneiskola zongorista növendékeként kezdte zenei tanulmányait.1992-ben diplomázott a Liszt Ferenc Zeneakadémián Budapesten, Bacher Mihály és Nagy Péter tanítványaként. Felsőfokú tanulmányai befejezése után a Zeneakadémián kapott állást, a vonós tanszék zongorakísérője lett.
1998-tól a magánének tanszék korrepetitoraként dolgozik a mai napig, 2007-től a világhírű énekművész Marton Éva mellett is. Kiváló kamaramuzsikus.
Alapító tagja a 20 éve működő Vivace Zenei Egyesületnek. Az Egyesület megalakulásakor célja az volt, hogy városunk zenekultúráját magasabb szintre emelje, s megteremtette annak lehetőségét Komáromban, hogy rendszeresen csendüljenek fel komolyzenei koncertek a városban. Ebben a közösségben a zenei ízlés formálásának, a zenei repertoár kialakításának nemes feladatát Gyökér Gabriella vállalta fel.
Lehetőségeit, kapcsolatait kihasználva olyan hírességeket hozott el hozzánk, mint például Nicholas Clapton kontratenor Angliából, több alkalommal is megörvendeztette közönségét Buváry Lívia előadóművész, hallhattuk Rásonyi Leila és Zsigmondy Dénes hegedűművészt, Bartos Csaba gordonkaművészt és énekelt nálunk Randall Scotting kontratenor is. Gyökér Gabriella segítségével jutott el az egyesület vezetősége Balázs Árpád zeneszerzőhöz, aki megírta a 2000-ben bemutatott Komáromi ének című oratóriumot, mely zenemű megörökíti Klapka hősiességét, városunk fényes napjait. Gyökér Gabriella jelenleg is magas színvonalú szakmai munkájával, szűnni nem akaró lelkesedésével segíti a Vivace Zenei Egyesület működését. Galéria: Komárom kultúrájáért díj