Hírek



2016. 04. 25.
Korunk népbetegsége a cukorbetegség

Április 7-e az egészség világnapja. A WHO minden évben más témát választ, idén a cukorbetegség került előtérbe, amely egyre több fiatalt érint. A részletekről Barnáné Susa Évát, a Komárom-Esztergom Megyei Kormányhivatal Népegészségügyi Főosztályának munkatársát, egészségfejlesztőjét kérdeztük.


- A cukorbetegségnek két fő típusa van. Az egyes típusú genetikailag öröklődik, kizárólag inzulinnal kezelhető. A kettes típusa azon krónikus betegségek sorába tartozik, melynél a helytelen és mozgásszegény életmód, valamint az ülőmunka nagy szerepet játszik. Ilyenkor a szervezet vagy nem termel elég inzulint vagy az inzulintermelés nem elég hatékony. Fő oka az elhízás és a túlsúly - mondta a szakember.

A 2-es típusú cukorbetegség egyre gyakoribb, a világ valamennyi pontján megjelenik. Sajnos megyénkben is növekszik a cukorbetegek száma. Ami még riasztóbb, hogy egyre fiatalabb korban jelenik meg. Életmódváltással, ha nem is előzhetjük meg teljesen, de kialakulását késleltethetjük, sőt megfelelő táplálkozással és rendszeres testmozgással a gyógyszerek szedését is elhagyhatjuk.

Barnáné Susa Éva kiemelte, fontos, hogy akinél diagnosztizálták a cukorbetegséget, az rendszeresen keresse fel orvosát, járjon a szűrésekre, mérje a vércukorszintjét, hiszen a nem megfelelően kezelt diabétesznek komoly szövődményei lehetnek, ilyen a veseelégedetlenség vagy a vakság.

A megyei kormányhivatal rendszeresen szervez különféle programokat, ahol többek közt a vércukorszint mérésére is lehetőség van. A cukorbetegek diétája egyet jelent az egészséges táplálkozással.

- A legtöbb embernek a rendszeresség bevezetése okozza a legnagyobb problémát, az, hogy többször egyenek keveset, lehetőleg ugyanabban az időben és ugyanakkora szénhidrátmennyiséggel - tudtuk meg az egészségfejlesztőtől.

A Népegészségügyi Főosztály nagy hangsúlyt helyez a dohányzás csökkentésére, a szívbetegségek és a rák kialakulásának megelőzésére is. Május 5-én megyénk is részt vesz a kézmosás világnapja alkalmából abban a rekordkísérletben, amit az Országos Tisztifőorvosi Hivatal koordinál. Ennek lényege, hogy az ország több pontján adott időben minél több alsós gyermek mosson kezet.