Hírek



2016. 03. 22.
A nagy háború idején

Első alkalommal szervezett I. világháborús és repüléstörténeti emléknapokat az Endresz Csoport. Ezzel csatlakozva az országos centenáriumi programsorozathoz. A kínálatban kiállítás megnyitó, konferencia és kerékpáros élménytúra egyaránt szerepelt.


Március 17-én nyílt meg az Arany 17. Rendezvényközpontban az a tárlat, mely nem csupán Endresz György és Magyar Sándor óceánrepülését mutatta be, de az érdeklődők megtekinthették dr. Bíró Barnabás Komáromról készült légi felvételeit, Németh Zsigmond tablóképeit, aki Endreszék nyomdokain haladva maga is végrehajtotta az óceánrepülést, illetve a tárlatban szerepeltek tárgyi emlékek is, az ácsi Kossuth Lajos Asztaltársaság, Legát István és Pálfi László jóvoltából. A repüléstörténeti konferencián az előadók Endresz Györgyöt több oldaláról is bemutatták.

- Nemcsak óceánrepülő volt, de első világháborús pilóta is, négy légi győzelemmel. Fogságba esett, egészen a kínai határig vitték, ahonnan sikerült megszöknie. Rendkívül kalandos életút az övé, Almásy László gróféhoz hasonló. Reméljük, hogy egyszer film készül róla - mondta Arlett Tamás szervező.

A konferencián szó esett még azokról a pilótákról is, akik a császári-királyi légierő tagjai voltak, illetve előadás hangzott el Komárom II. világháborús bombázásáról.

Az eseménysorozat másnapján különleges programmal várták a helyieket és a környékbelieket: 15 állomásból álló kerékpártúrát szerveztek, ami az első világháborús emlékhelyeket érintette.

- Az emléknapok megszervezését az I. világháborús centenáriumi emlékbizottság támogatta. A túra megszervezésébe 18 észak- és dél-komáromi szervezet, intézmény kapcsolódott be. Hasonló megmozdulást tudomásunk szerint még nem szerveztek az országban - tudtuk meg Arlett Tamástól.

A túra két útvonalon indult, a rövidebb 14 kilométeres táv Észak- és Dél-Komáromot, a hosszabb 28 kilométeres pedig Szőnyt és Koppánymonostort is érintette. A résztvevőket 20 fős csoportokban indították útnak, hogy ne akadályozzák a forgalmat.

Rabi Lenke helytörténész minden emlékhelyről rövid leírást készített, az indulók a nevezés során térképet és teljesítményfüzetet kaptak. Ebbe gyűjthették az emlékbélyegzőket, amiket az egyes állomásokon szerezhettek meg.


Galéria: A nagy háború idején