Hírek



2016. 03. 17.
Kokárda fesztivál az erődben

Március 15-én első alkalommal szervezett Kokárda fesztivált a Monostori erőd. A falakon belül tartalmas és szórakoztató programokat kínálnak a látogatóknak.


- Egész napos tárlatvezetést szerveztünk, ahol a kollégáim a történelmi tényekről, a katonai életről és Komárom szerepéről egyaránt sok hasznos információt osztottak meg az érdeklődőkkel. Családi programunkon kézműves foglalkozást is tartottunk, a Kocka Művészeti Egyesület jóvoltából rendhagyó kokárdát, lovacskát és tavaszváró tulipánt lehetett készíteni - mondta el Csécsei Brigitta programszervező.

A Monostory társulat interaktív játéka a márciusi ifjak kedvelt helyére, a Pilvaxba csábított, ahol akár Petőfivel, vagy Vasvári Pállal is válthattunk néhány szót. Az 1848/49-es Forradalom és Szabadságharc Hagyományőrző Egyesület jóvoltából fegyvermustrára került sor az udvaron. Emellett volt beöltözős fotózás és folyamatosan vetítették A kőszívű ember fiai című filmet.

A leányfalui Szekér Színház a Ludas Matyi Móricz-féle átiratát vitte színre. A társulat azért játssza előszeretettel ezt a darabot, mert egyfelől tele van meglepetésekkel, másfelől a Móricz család valamennyi leszármazottja Leányfalun él.

A Klapka hősei időutazó játék a szabadságharc legfontosabb színtereit és szereplőit idézte elénk. A gyerekek menetlevéllel barangolhatták be az erődöt, ha az egyes állomások feladatait teljesítették, pecsétet kaptak. Megfelelő számú pecsét megszerzése után pedig az erőd katonáivá váltak.

Rendhagyó történelemórával idézték a ’48-as hősök emlékét a monostori iskola diákjai is. Hat állomáson bizonyíthatták tudásukat a forradalomról és szabadságharcról március 10-én az erőd falai közt.

A tanítási órákat ezúttal megemlékezésnek szánták, ahol fegyvermustrában, igaz-hamis vetélkedőben és egyéb játékos, szellemi feladatok megoldásában lehetett részük az iskola alsó és felső tagozatosainak.

- Az a tapasztalat, hogy jobban megmaradnak az események a gyerekek fejében, ha aktív résztvevőként tevékenykednek. Az egyes osztályok külön feladatokat kaptak, amire előzőleg rengeteget készültek. A rendhagyó program kiváló lehetőség volt arra, hogy kiegészítsék a történelemtankönyvből megtanult ismeretanyagot - mondta el az iskola pedagógusa, Nikicser Dóra.

Az 1848/49-es Forradalom és Szabadságharc Hagyományőrző Egyesület jóvoltából a diákok megtekinthették a szabadságharc ágyúinak másolatát, megismerkedtek a korabeli fegyverzettel és harci szokásokkal is.