Hírek



2016. 03. 07.
Egy lépéssel közelebb tudásközponthoz

Illusztris vendégeket fogadott városunkban dr. Molnár Attila polgármester. Az ELTE rektora, Prof. Dr. Mezey Barna, az egyetem dékánja, Prof. Dr. Borhy László és az intézmény kancellárja, Dr. Scheuer Gyula arról tárgyalt a városvezetéssel, hogyan lehetne létrehozni az ELTE Tudásközpontját az egykori méntelep, illetve mezőgazdasági kombinát főépületében. A megvalósításhoz pályázati forrás szükséges, de megvan az esélye, hogy már idén kézzel fogható eredménye legyen az egyeztetésnek.


1992-ben kezdte meg az ELTE Régészeti Tanszéke és a Klapka György Múzeum a feltárásokat a római polgárvárosban, Brigetio területén. Idén nyáron jubilálnak, így 25. alkalommal érkeznek majd a Vásártérre az egyetem hallgatói, hogy tovább kutassák a területet. Az ELTE azonban szeretné, ha nem csak a gyakorlati, de az elméleti képzés egy részének is központja lehetne Komárom.

- Érdekünk, hogy a régészeti képzést a jövőben is hosszú távon és stabilan meg tudjuk szervezni. A gyakorlati oktatás mellett a tudásközpont lehetőséget adna szemináriumok, előadások, konferenciák lebonyolításához. Tavasszal aláírjuk az együttműködési megállapodást, és lehetőségeinkhez mérten támogatjuk is az átalakítást - mondta Prof. Dr. Mezey Barna, az ELTE rektora.

Az egykori méntelep átépítéséhez pályázati támogatás szükséges.

- A Területi Operatív Programban pályázunk, de szükségünk van az egyetem segítségére is, mert vannak olyan lehetőségek, melyekre az önkormányzat nem, de egy felsőoktatási intézmény tud pályázni. A tervek már elkészültek, ezeket az érdeklődők az idegenvezetők világnapján meg is tekintették. Elképzeléseink egyeznek az egyetem vezetésének vonatkozó irányvonalával- tudtuk meg dr. Molnár Attila polgármestertől, aki hozzátette, természetesen a méntelep környékén élők véleményét is meghallgatják, mielőtt munkához látnának.

Az ELTE egyébként a Kárpát-medencei Egyetemek Együttműködésében meghatározó szerepet játszik, kiváló kapcsolatot ápolnak az észak-komáromi Selye János Egyetemmel is, így Komárom nem csupán felkerülne a hazai felsőoktatás térképre, de folyamatosan erősödő észak-magyarországi bázis jöhetne létre.

A vendégek a megbeszélést követően megtekintették a leendő tudásközpont helyszínét, a Klapka György Múzeumot, a Monostori erődöt, továbbá az egykori katonaváros területén zajlott ásatásokat is.


Galéria: Tavasszal aláírhatják a tudásközpontról szóló megállapodást