Hírek
575 évvel ezelőtt Komáromban született V. László király, városunkban tartózkodott a Szent Korona is. A jeles történelmi eseményre többnapos rendezvénysorozattal emlékeztünk meg.
- Itáliából indultunk, Petrarca szonettjeitől, majd áttértünk Magyarországra, Janus Pannonius verseire. De nem az ódákra és elégiákra, hanem a vidám, csipkelődő, pajkos epigrammákra, melyek a költő emberi oldalát mutatják meg. Ezekben a kortársait, az emberi gyarlóságot, gyengeséget kedvesen, szeretetteljesen fricskázza. Janus Pannonius ezen költeményeit kevésbé ismerjük - mondta Petrozsényi Eszter, aki a latinul írt versek neves magyar költők fordította változatát adta elő.
Az esten felcsendültek Villon balladái Faludy György átköltésében, elhangzottak részletek Boccaccio Dekameronjából és Chaucer Canterbury meséiből egyaránt. Ahogy Petrozsényi Eszter hangsúlyozta, nem kellett kitenni a műsor előtt a korhatáros karikát, hiszen nem a megbotránkoztatás volt a cél, így az estet a fiatal és az idősebb generáció tagjai egyaránt élvezhették.
Február 18-án az Arany 17 Rendezvényközpontban nyílt tárlat a Szent Korona útja Visegrádtól Komáromig címmel. Ugyanitt volt megtekinthető a Szent Korona hologramja is.
A kiállítást Csapucha Árpád etnográfus nyitotta meg, aki elmondta, a Szent Korona, ahogy neve is mutatja, egy szakrális tárgy, jóval több a király megkoronázására szolgáló eszköznél. Sokan, sok szempont alapján vizsgálják, nézik a készítés módját, a rajta található ábrázolásokat, az anyagát, hogy megállapítsák mikor keletkezett, mikor kerülhetett a Kárpát-medencébe. Egy dologban azonban egyetértenek a tudósok: a Szent Korona mindig is jelentős szerepet játszott a magyarság történetében.
A megnyitón dr. Molnár Attila polgármester is részt vett, aki hangsúlyozta, Komárom kulturális, civil életében az Endresz Csoport és a Szőnyi Alkotókör is meghatározó szerepet játszik. Az általuk őrzött és átadott értékek városunk és hazánk hagyományainak, tradícióinak fennmaradását, történelmünk avatott megismerését szolgálják.
A képzőművészek a Korona Visegrádtól Komáromig vezető útját festették meg, ki-ki a maga látásmódja szerint.
- Az Endresz Csoport azzal a kéréssel fordult hozzánk, hogy középiskolásoknak készülne egy diafilm, Rabi Lenke szövegével, ehhez kellene képeket festeni. Nagy feladatnak tartottuk, elsőre azt gondoltuk, mi erre nem is vagyunk képesek, sokkal jobban tudná teljesíteni ezt a feladatot egy illusztrátor. Végül Arlett Tamás meggyőzött bennünket, azzal érvelt, hogy azt kell megmutatni, nekünk, komáromiaknak mit jelent, hogy 1440-ben, 575 évvel ezelőtt itt volt a Szent Korona, illetve, hogy itt született V. László - mondta az egyik alkotó, Hornig Rudolfné. A tárlat végül 10 alkotó képeiből állt össze, a művészek mindegyike 2-3 képet készített el. A kiállítás február 25-ig tekinthető meg.
Az eseménysorozat február 20-án az észak-komáromi Selye János Gimnázium dísztermében folytatódott. Pálffy Géza az MTA „Lendület” Szent Korona Kutatócsoportjának vezetője tartott előadást a Szent Korona újkori történetének kutatásában fogant legújabb eredményekről. Ugyanezen a napon este 19 órától V. László király előtt tisztelgő ünnepi koszorúzás zajlott az észak-komáromi Anglia parkban. A Korona napok Észak-, és Dél-Komárom több szabadtári helyszínén rendezett szabadtéri diavetítéssel ért véget. Az Aki itt lakik, legyen büszke a város múltjára elnevezésű rendhagyó bemutatón V. László király korát ismerhettük meg.
A programsorozatot a dél-komáromi Edresz Csoport, a Jókai Mór Városi Könyvtár, a Szőnyi Alkotókör, és az észak-komáromi Egy Jobb Komáromért Polgári Társulás közösen szervezte.
A Korona Napok megszervezése mellett más esemény is zajlott az Endresz Csoport háza táján, nemrégiben megalakult ifjúsági tagozatuk, ahová történelem iránt érdeklődő 13 és 19 év közötti fiatalok jelentkezését várják.
- Az ifjúsági tagozat az Endresz Csoport védőszárnyai alatt, de önállóan működik. A fiatalok nem kis felnőttek, így olyan programokat szervezünk nekik, amik számukra érdekesek. Ellátogatnak például az ógyallai csillagvizsgálóba vagy a gútai malomhoz. Az ifjúsági tagozatba elsősorban olyan fiúk és lányok jelentkezését várjuk, akiket érdekel a történelem, a helytörténet, szívesen, a társadalmi szerepvállalás és a programok megszervezése - mondta Arlett Tamás.
Az ifjúsági tagozat már működik, aki szeretne hozzájuk csatlakozni, az jelentkezzen az info@endreszcsoport.hu e-mail címen.