Hírek
Az ókori Brigetio katonavárosának díszes fürdőkomplexuma, csatornázott, padlófűtéses házai kerültek napvilágra a Komárom-Almásfüzitő árvízvédelmi projektben végzett megelőző ásatásokon. A gátépítés során feltárt összefüggő, római kori katonaváros leleteinek megőrzését, a terület téliesítését most 5 millió forintos gyorssegéllyel támogatja a kormány. A fenti témában tartott sajtótájékoztatót a városházán L. Simon László a Miniszterelnökség parlamenti államtitkára, Dr. Borhy László régészprofesszor, Dr. Dezső Tamás, az ELTE BTK dékánja, és dr. Molnár Attila polgármester.
L. Simon László szólt arról, hogy a kormány elkötelezett az örökségvédelem ügye mellett, ezt mutatják a meghozott szervezeti és jogszabályi változások, például a Hajógyári-szigeten lévő Hadrianus-palota feltárása, kastélyok felújításának támogatása, vagy a budai Vár Erdélyi bástyája mögötti terület feltárása.
Dr. Borhy László, a városunk római emlékeit 23 éve kutató régészprofesszor elmondta, a gát építése során a megelőző feltárásokon mintegy 400 méter hosszan, helyenként 40 méter szélességben előkerült a katonaváros egy teljes egészében összefüggő, épségben megmaradt részlete. Ebből eddig egy legalább 1000 négyzetméteres fürdőépületet tártak fel, falfestményekkel díszített termekkel, medence-, fűtőrendszer- és csatornamaradványokkal együtt.
A leletek ismeretében a gát nyomvonalát módosították. Közben a még feltáratlan, de a római rétegig lehumuszolt részen további monumentális, eddig ismeretlen rendeltetésű épületek részletei mutatkoztak összefüggően. Ez lehetőséget kínálhat arra, hogy a Római Birodalom pannóniai limes-rendszerének egy látványos részét régészeti parkként mutassák be.
Dr. Dezső Tamás, az ELTE BTK dékánja ismertette, együttműködési megállapodás megkötését tervezik a komáromi önkormányzattal, annak érdekében, hogy a város régészeti, turisztikai és örökségvédelmi területen az egyetem képzéseinek gyakorlati helyszíne lehessen.
Dr. Molnár Attila polgármester ez utóbbival kapcsolatban úgy nyilatkozott kormányzati szándék van arra vonatkozóan, hogy a városunkban feltárt páratlan leletanyag méltó körülmények közé kerülhessen. A városvezetés pedig elkötelezett abban a tekintetben, hogy a volt mezőgazdasági kombinát épülete a közeljövőben múzeumként, illetve az ELTE régészeti tanszékének kihelyezett tudásközpontjaként működjön. Az erről szóló egyezmény előkészítése a napokban kezdődik.