Hírek



2014. 11. 17.
Értékes hagyományaink

A Komárom-Esztergom megyei Népművészeti Egyesület, a Szőnyi Kulturális Egyesület és a Nemzeti Művelődési Intézet jóvoltából ismét sor kerülhetett a népművészet hetére városunkban. Népzenével, tánccal, meseelőadással, kézműves szerdával, kirándulással és szakmai előadásokkal tarkított hetet tudhat maga mögött a szőnyi Petőfi Sándor Művelődési Ház. Az eseményen nem csak a résztvevők, de az érdeklődők száma is évről-évre nő.


Ahogy az lenni szokott, idén is citeratalálkozóval indult a népművészet hete. A házigazda szerepét betöltő Napraforgók citerazenekar és a Duna Népdalkör meghívását ezúttal tíz határon inneni és túli együttes fogadta el, a zsűri elnöke, pedig a hangszer hazai nagymestere, Borsi Ferenc volt. Ahogy az egyhetes kavalkád szervezője, Nyikus Anna fogalmazott, a találkozó valódi találkozó volt, hiszen a hangulatos, stílusában változatos bemutatkozó fellépés után az együttesek fehér asztal mellett beszélgettek tovább.


A hét első napján a Garabonciás Néptáncegyüttes Bozsikos csoportja tartott nyílt próbát, melyen a szülők, nagyszülők szép számban megjelentek, sőt az azt követő táncházba is sokan bekapcsolódtak, táncra perdültek az apukák is. Kedden a mocsai gyermekszínpad látogatott Szőnybe, a boszorkányos meseelőadást 115 kisgyermek nézte végig, akik kuncogásukkal betöltötték a Petőfi Sándor Művelődési Házat. Az ezt követő boszorkánybálon pedig néptánci kíséretre ropták a táncot.


A szerda mindig az óvodásoké, a Színes Óvoda apróságainak tartottunk kézműves foglalkozást, ezúttal hóemberbábut készíthettek. Csütörtökön nyílt meg a Hagyomány és innováció nevet viselő kiállítás, melyen a kreatív stúdió huszonöt tagja mutatkozott be. A hagyományos kékfestő technikát alkalmazva számos újdonság született a nyári tábor során, így neszesszer, edény alátétek, gömöri csomós hímzéssel készült alkotások, maratott technikás tablósorozat vagy épp a komáromi kisleányok – mondta el Nyikus Anna.

A hét végi szakmai napokra az ország számos pontjáról érkeztek, így Kecskemétről, Nyíregyházáról, Budapestről és Győrből. A szombati napot kirándulással töltötték, mikor is ellátogattak a csornai és a höveji múzeumba.

– Vasárnap három előadás hangzott el. Meghallgattuk Fejér Jánosné népi viseletvarrót, a győri kékfestő műhely két tagját, Gerencsér Zsoltot és Tóth Ildikót, illetve Lőricz Ágnes csipkekészítőt – tudtuk meg Nyikus Annától. A szakmai napot a Komárom-Esztergom megyei Népművészeti Egyesület szervezte és a Nemzeti Művelődési Intézet támogatta.