Hírek



2014. 04. 09.
Mindnyájunknak Kincset ér!

A skandináv országok már több évtizede rájöttek, hogy a betegségek gyógyításánál sokkal célravezetőbb azok megelőzése. Ezt az elvet követte városunk vezetése is, amikor kidolgozta egészségügyi prevenciós programját, melyet Kincset ér néven tavaly akkreditáltatni is sikerült.

- Már az egyetemi tanulmányaim során rádöbbentem arra, hogy a betegségek megelőzése tekintetében bizony valahol a sor végén kullogunk. A modern orvostudomány azonban azt vallja, ne csak arra törekedjünk, hogy meggyógyítsunk a betegségeket, de előzzük is meg őket. Skandináviában évtizedekkel ezelőtt a kórházak mellett rengeteg sportlétesítményt építettek, ezzel elérték azt, hogy a halálozási mutatóik jelentősen javultak. Képviselőként már az előző ciklusban rendszeresen szerveztem egészségnapokat és különféle szűrővizsgálatokat, négy évvel ezelőtt pedig kidolgoztuk a város prevenciós programját – mondta el dr. Kreft-Horváth Loránd egészségügyért felelős alpolgármester.

A szakmai anyag elkészítse során a közreműködők azt vették alapul, hogy az egészséges életmódra, helyes táplálkozásra, rendszeres testmozgásra nevelést egészen kis korban el kell kezdeni. Ezért a programot úgy dolgozták ki, hogy azok tematikusan egymásra épülve folyamatot képezzenek, amibe bevonták az óvodásoktól kezdve az általános iskolásokon át egészen a középiskolásokig városunk valamennyi intézményét. Mivel 26 éves korig a legfőbb halálozási ok a közlekedési baleset, ezért a
fiatalok ezzel a témával is tüzetesen megismerkednek. Az előadás-sorozatokon szó esik továbbá a személyes higiénia fontosságáról, illetve a családalapításról, a szexuális felvilágosításról, az önismeretről és a káros szenvedélyek elkerülésének módszereiről is.

– Polgármester úr támogatása mellett több mint 60 szakember dolgozik velünk, az orvosok, védőnők mellett a rendőrség, a tűzoltóság, a katasztrófavédelem, vagy épp az ÁNTSZ munkatársai. Programunkkal zászlóshajók vagyunk, hiszen ilyen jellegű városi prevenciós akciósorozat az elsők között nálunk futott. Amennyiben az országos rendszerekre tekintünk, látjuk, hogy a miénk az egyik legkomplexebb program. Épp ezért nagy öröm, hogy szakmai anyagunkat tavaly Kincset ér néven sikerült is akkreditáltatnunk – tette hozzá az alpolgármester. A prevenció fontossága négy év alatt több ezer gyermekhez jutott el. Az óvodák, iskolák pozitívan álltak a kezdeményezéshez.

– Minden óvoda nevelési programjának része az egészséges életmódra nevelés. Kiemelten figyelünk a tisztálkodásra, a megfelelő étkezésre, a testmozgásra és a biztonságos közlekedésre. Így a saját programunkat tökéletesen össze tudtuk kapcsolni a Kincset érrel, az óvónők pedig gyakran vissza tudtak csatolni az előadásokon elhangzottakra. A tapasztalatok azt mutatják, hogy a gyermekek aktív résztvevői az előadásoknak, értik, tudják, hogy miről beszélnek az előadók, akik az ő nyelvükre lefordítva, játékos formában szólnak egy-egy témáról. Sokszor a kicsik is hozzáfűzték azokat az ismereteket, amiket otthonról hoztak, és ami mindennél fontosabb, hogy kérdezni is mernek. A szülők szintén pozitívan állnak a kezdeményezéshez – tudtuk meg a Tóparti Óvoda vezetőjétől, Nagy Mártától.

Az óvodások és a kisiskolások körében dr. Pártos Orsolya fogász előadása volt a legkedveltebb.

– Könnyű volt megfogni őket, hiszen ebben az életkorban kezdődik a fogváltás. Észre sem vették, hogy az előadásokon tulajdonképpen tanultak, de amikor az előző év nagycsoportosaival később az első osztályban újra találkoztam, akkor tökéletesen tudtak válaszolni a kérdésekre, sok mindenre emlékeztek, így volt mire építenem. Tudták például, hogy mi a különbség a gyermek, a junior vagy a felnőtt fogkrém között. Egyértelműen lehetett érezni, hogy az alapokat tökéletesen elsajátították – tette hozzá a doktornő. A személyes higiénia, a táplálkozás, a mozgás mellett a felsőbb évfolyamokban és a középiskolában kényesebb témák is terítékre kerültek, így a fiúk és lányok közötti testi kapcsolat, a nemi úton terjedő betegségek, az alkohol- és drogproblémák. A kamaszok először zavarban érezték magukat, ám idővel ők is kibontakoztak.

– A serdülőkorban lévő fiatalokat nagyon nehéz szóra bírni, idő kell ahhoz, hogy a bizalmukat elnyerjük. Ehhez a Kincset ér program nagy segítséget jelentett. Ha nem is az órán, de azt követően több diák is megkeresett a problémájával. Egy idő után az előadásokon is aktív résztvevőként működtek közre. Mivel a fiatalok különböző szinten érnek, ezért úgy kellett összeállítani az anyagokat, hogy azok mindenki számára érthetőek, élvezhetőek legyenek. Remek, hogy az egyes témák egymásra épültek, így a kamaszok nem mindig ugyanarról a dologról hallottak előadást. A program pedig nemcsak azt tette lehetővé, hogy az egészséges életmódról többet megtudjanak, hanem azt is, hogy emberi kapcsolataik épüljenek ki, akár a mentősökkel, az orvosokkal vagy a rendőrökkel, akikhez a jövőben így nagyobb bizalommal fordulnak majd – mondta el Szabó Gyuláné védőnő.

Az önkormányzat a Kincset ér prevenciós programra a jövőben is biztosítja majd az anyagi forrást, és lehetőség szerint a bővítésen is gondolkozik. A prevenciót szolgálja a minden komáromi gyermek tanuljon meg úszni program, az ingyenes HPV-elleni védőoltás biztosítása, illetve a Van mit tisztáznunk! városi tisztasági akció is, hiszen ahogy dr. Kreft-Horváth Loránd fogalmazott: az egészséges ember is csak egészséges környezetben lehet boldog.