Hírek



2014. 02. 04.
Folytatjuk a munkát!

Városunk képviselő-testülete január végi ülésén elfogadta Komárom idei költségvetését. Mennyiből gazdálkodhatunk? Hol várhatók felújítások, beruházások? Mely környékek, intézmények szépülnek meg? Dr. Molnár Attila polgármester válaszol.

- Polgármester ú,r városunk képviselő-testülete január végi ülésén elfogadta az idei költségvetést…

- Elsőként hadd fejezzem ki örömömet, hogy ilyen korán képesek voltunk megalkotni és elfogadni az idei büdzsét. Ahogy az már lenni szokott a számadatok papírra vetése előtt széleskörű társadalmi egyeztetést tartottunk az önkormányzati cégek és a helyi intézmények vezetőivel, a szakmai kollégiumokkal, a hivatal pénzügyi osztályával, valamint a járási hivatallal. Az egyeztetéseken segítésünkre volt az önkormányzat könyvvizsgálója is, valamint a büdzsé elfogadása előtt közmeghallgatást tartottunk.

- Mielőtt rátérnénk a fő összegek tárgyalására, valamint az idei tervekre, arra kérném, hogy a költségvetés kapcsán tekintsük át az elmúlt esztendőket, hogyan alakult városunk büdzséje ebben a ciklusban!

- 2011 volt az első év, amire költségvetést kellett készítenünk. Akkor 10-11 milliárd forintból gazdálkodott a város, aztán a gazdasági válság beköszöntével sajnos hozzánk is begyűrűztek azok a kedvezőtlen folyamatok, amelyek a világgazdaság egészét jellemezték. A városunk kasszájába befolyó helyi iparűzési adó drasztikusan csökkenni kezdett. 2012-ben már csak 8 milliárd forintból, majd tavaly már csupán 5 milliárdból gazdálkodhattunk. Ezzel együtt a sikeres válságmenedzselésnek, a pénzügyi racionalizálásnak, ésszerűsítésnek, a pazarló gazdálkodás visszaszorításának köszönhetően, mégis tudtunk fejleszteni, beruházni.

Emlékszünk, a tavalyi esztendőben közel 1 milliárdot tudtunk fordítani e célra saját erőből. Persze feladatok is kerültek el tőlünk, gondolok itt többek között az általános és középiskolák állami fenntartásba vételére, mégis azt kell, hogy mondjam, hogy az a bravúr, hogy településünk ma ott van aközött a 22 hazai város között, amelynek nincs se adóssága, se fennálló hitelállománya, nem sikerülhetett volna a komáromiak összefogása nélkül. Ez közös siker, amiért ismételt köszönet illet valamennyi komáromit, legyen az magánszemély vagy vállalkozás. Itt jegyzem meg, hogy az adókinnlevőség soha nem látott mértékűre zsugorodott városunkban. Ez is azt jelzi, hogy mindenki érezte és érzi a felelősséget. A feladat nem egyszerű, de továbbra is azon vagyunk, hogy megteremtsük a kiegyensúlyozott gazdálkodás alapjait.

De kanyarodjunk vissza eredeti kérdéséhez! A tavalyi év kissé elkényeztetett minket. A visszajelzések alapján a komáromiak elégedettek az új útszakaszokkal, parkolókkal, járdákkal, közvilágítási és közlekedési csomópontokkal. Idén ezt a munkát szeretnénk folytatni. Igyekeztünk a bejárásokon, a fogadóórákon a képviselőtársaimhoz és hozzám eljuttatott lakossági igényeknek megfelelően kialakítani az idei felújítási-beruházási tervet. El kell azonban mondanom, hogy legnagyobb adózóink gazdasági világban elfoglalt pozíciói jelentősen megváltoztak az elmúlt években. A helyi adóbevételünk így előzetes számítások szerint valamivel kevesebb lesz, mint tavaly volt.

-Polgármester úrtérjünk át a konkrét számokra, mennyiből gazdálkodhatunk az idén?

- A teljes költségvetésünk 4,6 milliárd forint, ennek döntő hányadát intézményeink működtetése teszi ki. Felújításra, beruházásra, városüzemeltetésre, valamint egyéb célokra (pályázatok, civil szervezetek támogatása) így a fennmaradó összeget tudjuk fordítani. Nagyon oda kell figyelni tehát, hogy milyen gazdálkodást folytatunk.

- Mely utcák, terek szépülnek meg idén, hol várható további felújítás, beruházás?

- Ezúttal is úgy állítottuk össze az útfelújítások listáját, hogy azok a lakók illetve a közintézmények által hozzánk eljuttatott igényeknek megfeleljenek. Ez utóbbi alatt elsősorban a bölcsődék, az óvodák és az iskolák biztonságos megközelítését értem. Így a tervek között szerepel a Tamási Áron utca teljes rekonstrukciója, amely a monostori bölcsőde, orvosi rendelő és óvoda megközelítését szolgálja, valamint megoldja a vízelvezetés jelenlegi áldatlan állapotát. Szeretnénk figyelmet fordítani az olyan belvárosi utak megépítésére, ahol még nincs szilárd burkolat, így a Madách utca ezen szakasza is sorra kerül idén.

Ugyancsak prioritás a Tengerészeti emlékmű környékének átépítése, hogy csak a legnagyobb tételeket emeljem ki.

Jelenleg zajlik a Jókai mozi felújítása. Az átépítés után digitális technikával premier időben tudunk majd vetíteni, akár 3D-ben is, és helyet kaphatnak kamaraszínházi előadások is.

Régi igény volt a Tóparti Óvoda külső felújítása, valamint a Petőfi és a Feszty iskola udvarának rendbetétele, idén ezeket is megvalósítjuk.

Önálló alapot különítettünk el a civil szervezeteinknek. Az oktatási alapból, illetve az egészségügyi alapból az intézményi rendezvényeket tudjuk támogatni. Fontosnak tartom, hogy létrehoztunk egy karbantartási alapot arra a célra, ha bármelyik intézményünknél vis maior probléma merülne fel, azonnal be tudjunk avatkozni.

Két nagy pályázatunk van folyamatban, az egyik a geotermikus energiára épülő, a másik pedig az ipari park közművesítésének folytatása.

A geotermikus projekt megvalósítása után a jelenleg a Dunába folyó termálvízzel leszünk képesek fűteni a Csillag városrészt, a Petőfi iskolát, a városházát, az Arany 17 Rendezvényközpontot, valamint a fürdővel szembeni közintézményeket. Ez nagyjából 70-100 millió forintos megtakarítást jelent éves szinten. Az 1,1 milliárdos projektre fél milliárdot nyertünk tavaly.

Az ipari park közművesítésére szintén nyertünk uniós pályázaton. A 600 milliós beruházás 95 %-át az EU finanszírozza. Hogy miért is fontos ez? Épp a napokban tárgyaltunk egy olyan céggel, amely zöldmezős beruházást hajtana végre városunkban. Ahhoz, hogy az ilyen cégek idetelepüljenek, és ezzel új munkahelyeket hozzanak létre, elengedhetetlen a közművesítés folytatása.

Hadd soroljak fel további néhány támogatást, amelyet az önkormányzat az idei büdzsébe is betervezett. Részt veszünk az iskolatej akcióban, a felsőoktatásban tanuló komáromi diákoknak kiírt Bursa Hungarica ösztöndíj programban, ingyenes balatoni üdülőt biztosítunk a példaértékűen teljesítő komáromi diákoknak és családjaiknak. Továbbra is támogatjuk a kismamák ingyenes városi utazását, a 70 éven felüliek ingyenes szemétszállítását. A Kincset ér elnevezésű városi egészségügyi prevenciós programban térítésmentes HPV oltást biztosítunk az érintett korosztályok számára, negyedévenkénti tartós élelmiszerosztást tartunk a nagycsaládosoknak, a gyermekvállalási kedvet pedig a 100.000 forintos kelengyepénzzel próbáljuk ösztönözni.

-Több olyan állami beruházás is folyamatban van, amely közvetlenül érinti városunk életét. Melyek ezek?

- Elsőként az új Duna-híd megépítését említeném ismét. Zajlik a dunai gátrendszer Almásfüzitő-Komárom szakaszának korszerűsítése, fejlesztése. Nem kevésbé fontos a koppánymonostori hulladéklerakó rekultiválása, vagy épp a Budapest-Rajka közötti új EuroVelo kerékpárút megépítése, melynek köszönhetően reményeink szerint jelentősen megnő majd az idegenforgalmunk. És ha már a turizmusnál tartunk, tavaly a magyar kormány kiemelt állami beruházássá nyilvánította a Csillag erőd kulturális célú átépítését, amely komoly turistacsalogató erővel bír, és a gyógyfürdő fejlesztés szempontjából is fontos. Végül, de nem utolsósorban, ha már a gyógyászatról esett szó, a Selye János Kórházban nemrég kezdődött egy közel 1 milliárd forintos fejlesztés, amely az eszközbeszerzések mellett, építészeti átalakításokat is tartalmaz.

Összességében elmondhatom, hogy az idei költségvetésben foglalt fejlesztéseket, beruházásokat úgy próbáltuk összeállítani, hogy azok valamennyi komáromi és hozzánk látogató megelégedésére szolgáljanak.